Kategorie

Jak się zachować, gdy spotkasz wilka?

Jak się zachować, gdy spotkasz wilka?
Jak się zachować, gdy zobaczysz wilka? /Pixabay.com

Oko w oko – jak się zachować podczas spotkania wilka?

Wilki w naszym kraju nie są najczęściej występującym gatunkiem. Co więcej, jest to gatunek na wyginięciu. Nie wyklucza się jednak możliwości spotkania, któregoś z nich w lesie podczas wyprawy na grzyby. Jak należy się zachować, kiedy spotykamy wilka? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co należy zrobić w takiej sytuacji!

Zobacz: WWF pomaga polskim wilkom!

Wilki w Polsce są zagrożonym gatunkiem
Wilki w Polsce są zagrożonym gatunkiem

Zobacz: Psy, pieski, pieseczki. Dla kogo i dla czego?

Polskie wilki

Populacja wilka w Polsce wynosi około 2000 osobników. Co oznacza, że jest ich więcej, niż parę lat temu. W 2010 roku ilość osobników tego gatunku wahała się od 543 do 687 osobników.

Wilki w Polsce żyją głównie na terenach województwa podlaskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego. Bardzo rzadko można je spotkać w województwie opolskim, łódzkim czy śląskim.

Wilki w Polsce są zwierzętami chronionymi, więc za polowanie na nich można dostać karę grzywny lub zostać zaaresztowanym.

Zobacz: Co chciałby Ci powiedzieć twój pies, gdyby mówił

Jak zachować się przy spotkaniu z wilkiem?

Na samym początku należy zachować spokój. Uważnie obserwować, co robi zwierzę. Jeśli nas nie zauważy, to w porządku. Pójdzie w swoją stronę, a my będziemy mogli swobodnie się wycofać. Co jednak robić, kiedy nas zauważy i – co gorsza – zacznie się zbliżać? Wtedy należy się wyprostować i rozłożyć ręce, by pokazać zwierzęciu, że jesteśmy od niego więksi. Jeśli nadal będzie się przemieszczać w naszą stronę, musimy zacząć klaskać czy wydawać głośne dźwięki. To powinno odstraszyć „normalne” zwierzę. Jeśli dany osobnik jest na coś chory i nie boi się, będzie kontynuował zbliżanie się. W tej sytuacji należy chwycić patyk i zacząć się powoli cofać. Absolutnie nie należy biec, bo zwierzę zacznie nas gonić. Można w stronę wilka rzucać grudkami ziemi lub drobnymi gałęziami. Swoje kroki możesz przyspieszyć dopiero wtedy, kiedy masz pewność, że wilk jest daleko i nie interesuje się już Tobą. Po takiej konfrontacji, gdy znajdziesz się w bezpiecznym miejscu, niezwłocznie poinformuj służby specjalne o anormalnym zachowaniu zwierzęcia.

Podczas bezpośredniego spotkania z wilkiem należy zachować ostrożność!
Podczas bezpośredniego spotkania z wilkiem należy zachować ostrożność!

Zobacz: Twój pies przekrzywia głowę jak mówisz? Co to znaczy?

Autor: Wiktoria Dynak

Źródła: c-and-a.com, empik.com, lasy.gov.pl

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x