Kategorie

Dlaczego warto zostać dawcą krwi?

Dlaczego warto zostać dawcą krwi?
Dlaczego warto zostać dawcą krwi? /Pixabay.com

Dlaczego bycie dawcą krwi jest ważne?

Jak często słyszymy w telewizji, krew jest lekiem, którego nie da się wyprodukować. Nikt nie wynalazł jeszcze receptury czegoś, co mogłoby ją zastąpić. W takim razie logicznym jest, że zasoby krwi na świecie są ograniczone. Ludzkiej krwi jest tyle, ile ludzi na świecie i nie możemy nic z tym faktem zrobić. Nie każda krew jednak jest zdrowa. Niektórzy ludzie zapadają na różne choroby, przez co ich krew traci na jakości i staje się trucizną dla nich samych. Dlatego potrzebne są osoby, które mogą tę krew dla nich oddać. Dlaczego warto zostać dawcą krwi? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się sam!

Zobacz: Gdzie można oddać krew?

Krew, jej grupy i skład

Jak uczyliśmy się na lekcjach biologii w gimnazjum czy liceum, krew składa się z różnego rodzaju elementów. Są to przede wszystkim krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty), płytki krwi (trombocyty) oraz osocze. W ciele dorosłego człowieka zazwyczaj znajduje się około 5 litrów krwi. Krew dzieli się na różne grupy. Ważne jest, by znać swoją grupę krwi. Dlaczego? Ponieważ jeśli będzie nam potrzebne przetoczenie krwi, a lekarze wprowadzą w nasze żyły inny rodzaj krwi, niż nasz, możemy umrzeć na miejscu. Na świecie występują następujące grupy krwi: A, B, AB oraz 0. Występuje również podział na Rh+ czy Rh-. To, jaką mamy grupę krwi, jest uzależnione od uwarunkowań genetycznych.

Genetyczne uwarunkowania grupy krwi
Genetyczne uwarunkowania grupy krwi /lekarzebezkolejki.pl

Zobacz: Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa?

Kto może przekazać jakąś grupę krwi?

Ze względu na obecność antygenów we krwi, istotne jest posiadanie wiedzy, która grupa jest zgodna z którą grupą. W związku z tym przedstawiamy tabelę zgodności grup krwi.

Tabela zgodności grup krwi
Tabela zgodności grup krwi /gov.pl

Zobacz: Cukrzyca – czy skanowanie zastąpi glukometr?

Kto może być dawcą krwi?

Żeby zostać honorowym dawcą krwi, należy spełniać kilka warunków. Krwiodawcą może być każda osoba w wieku 18-65 lat, która jest zdrowa, a jej masa ciała nie jest niższa niż 50 kilogramów.

Bycie honorowym dawcą krwi wyklucza: choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, ogólne wady serca, cukrzyca, miażdżyca, łuszczyca, choroby zakaźne oraz nowotwory. Nie może oddawać krwi również osoba uzależniona od alkoholu czy środków odurzających. Wykluczone z grona krwiodawców są też ludzie, którzy cierpią na zaburzenia lub choroby psychiczne.

Od oddawania krwi powinny również powstrzymać się kobiety w ciąży.

Zobacz: Skuteczne sposoby na suche pięty

Autor: Wiktoria Dynak

Źródło: hematoonkologia.pl

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x