Kategorie

Stres? Pozbądź się go!

Stres? Pozbądź się go!
Źródło: pixabay.com

Przytłacza Cię stres? Sprawia, że nie jesteś w stanie pracować pod presją czasu? Czujesz się przez niego mniej produktywnie? Dowiedz się, w jaki sposób go zminimalizować!

Czym tak właściwie jest stres?

Ze stresem spotykamy się na co dzień, nawet wykonując codzienne czynności czy obowiązki. Nie odstępuje nas na krok, gdy chcemy zerwać z rutyną i rozpocząć nową przygodę. Czym on właściwie jest? Określeniem „stres” nazywamy fizjologiczną (również automatyczną) reakcję naszego organizmu, która jest odpowiedzią na stresory, czyli czynniki środowiskowe. Do źródeł stresorów możemy zaliczyć te fizyczne (np. związane z chorobą lub hałasem) bądź też społeczne (objawiają się w takich sytuacjach jak ciąża, utrata ważnej dla nas osoby czy chociażby brak zatrudnienia). Typowymi objawami w przypadku stresu jest szybsze bicie serca czy przyspieszony oddech. Zastanawiamy się wtedy nad ucieczką lub sprostaniem sytuacji stresowej, w której się znaleźliśmy.

Źródło: pixabay.com

Zobacz: Nauka języka obcego w domu. Czy to możliwe?

Nadmierny stres – jakie są jego skutki?

Nadmierny stres powoduje zmiany w naszym organizmie, najczęściej odbijają się na naszym zdrowiu – psychicznym jak i fizycznym. Podczas nieustającego stresu możemy nabawić się takich chorób jak miażdżyca, cukrzyca, może wystąpić łysienie, a nawet doprowadzić do zawału. W przypadku odczuwania go przez dłuższy czas, istnieje ryzyko wystąpienia problemów z trawieniem, chorób serca oraz układu krążenia.

Źródło: pixabay.com

Zobacz: Ceny paliw poszły w górę, czy to koniec?

W jaki sposób zminimalizować jego odczuwanie?

Aby zminimalizować odczuwanie stresu lub doprowadzać do sytuacji stresowych w naszym najbliższym otoczeniu, powinniśmy zadbać początkowo o samego siebie. Zachowanie organizacji dnia, regularny sen oraz zbilansowana dieta przyczynią się do ograniczenia stresu w Twoim życiu. Znalezienie hobby lub aktywności, które lubisz najbardziej również sprawią, że w przyszłości lepiej poradzisz sobie w sytuacjach stresowych. Kluczowym elementem, o którym warto pamiętać i zawsze mieć z tyłu głowy jest fakt, iż nie zawsze mamy na wszystko wpływ i nie jesteśmy w stanie wszystkiego kontrolować.

Źródło: pixabay.com

Zobacz: Owady w domu? Zobacz, jak się ich pozbyć!

Stres? To już za nami!

Pamiętaj o tym, aby ustalać pewne granice. Bezpośrednio z tym wiąże się asertywność. Techniki relaksacyjne lub sport, który najbardziej przypada Ci do gustu, sprawi, że Twój organizm lepiej poradzi sobie w stresowych sytuacjach. Ważne jest również towarzystwo, którym się otaczasz. Nie dopuszczaj do siebie ludzi, którzy powodują w Tobie niepotrzebne obawy oraz nadmierny stres.

Zobacz: Stres – co to jest i jak sobie z nim radzić?

Autor: Patrycja Przybytek
Źródła: medicover.pl, poradnikzdrowie.pl, upacjenta.pl,

Patrycja Przybytek

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x