Kategorie

Polska w zielonej strefie na epidemicznej mapie Europy

Polska w zielonej strefie na epidemicznej mapie Europy
Polska w zielonej strefie na epidemicznej mapie Europy (pixabay)

Rada Europejska wydała niedawno epidemiczną mapę Europy. W związku z pandemią COVID-19 Unia Europejska wydała nowe zalecenia odnośnie swobodnego przepływu osób pomiędzy państwami. Polska znalazła się w zielonej strefie jako jeden z niewielu krajów Europy.

Epidemiczna mapa Europy opiera się na ilości zakażeń w poszczególnych krajach. Polska znalazła się w strefie zielonej, co jest bardzo dobrym wynikiem. Większość państw europejskich objęte jest strefą pomarańczową. Nasz wynik pozwala więc optymistycznie spojrzeć na panującą w kraju sytuację.

Zobacz: Będzie kolejna szczepionka przeciwko COVID-19?

Jedynym wyjątkiem w skali Polski jest województwo lubelskie, Jest ono jedynym regionem Polski, który objęty został strefą inną niż zielona, województwo znalazło się w strefie pomarańczowej. 

Zobacz: Wakacyjne ostrzeżenia dla zaszczepionych przeciw COVID-19 i ozdrowieńców

Co oznacza strefa zielona i pomarańczowa?

Strefa zielona oznacza, że 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 50, a wskaźnik pozytywnych testów jest poniżej 4 proc. lub 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 75, a wskaźnik pozytywnych testów – mniejszy niż 1 proc.

Strefa pomarańczowa oznacza, że wskaźnik nowych zakażeń z 14 dni jest mniejszy niż 50 i wskaźnik pozytywnych testów równy 4 proc. lub więcej. Może też oznaczać, że wskaźnik nowych zakażeń z 14 dni oscyluje między 50 a 75 i wskaźnik pozytywnych testów jest równy 1 proc. lub więcej; lub wskaźnik z 14 dni wynosi między 75 a 200 i wskaźnik pozytywnych testów jest poniżej 4 proc.

Zobacz: Jak szczepionka chroni osoby nieszczepione?

Sytuacja w Europie

Większość państw Europy znalazło się w pomarańczowej strefie na mapie epidemicznej. Mapa stworzona została przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Państwa, które zakwalifikowały się do strefy zielonej wraz z Polską to: Niemcy i ich północno-wschodnie rejony, niemal w całości Węgry i Finlandia, cała Rumunia, Islandia, Sardynia oraz północne regiony Norwegii.

Niepokojąca sytuacja w kilku państwach Europy zanotowana została kolorem czerwonym. W strefie czerwonej znalazły się: centralne rejony Hiszpanii, północne tereny Danii, południowa i północna część Szwecji, cała Holandia oraz Łotwa.

Zobacz: Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Autor: Julia Pastuszka

Źródło: onet.pl

Julia Pastuszka

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x