Kategorie

Oszuści coraz częściej obecni w sieci!

Oszuści coraz częściej obecni w sieci!
by pixaby.com

W minionym roku do Rzecznika Finansowego wpłynęło niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku wniosków o interwencję w sporach dotyczących nieautoryzowanej transakcji bankowej. Rzecznik Mariusz Golecki wypowiada się, iż oszuści coraz częściej atakują w sieci. Takiej dynamiki nie odnotowano w żadnym z poprzednich lat.

Nieautoryzowane transakcje

Informacje pochodzą z poniedziałkowego komunikatu Rzecznika Finansowego. Ogłoszono, że ze wstępnego podsumowania wpływu wniosków o interwencję w 2020 roku wynika, że aż 1163 z nich dotyczyło tzw. nieautoryzowanych transakcji. W praktyce oznacza to jednak, że przeciętnie każdego dnia roboczego aż pięć osób zgłaszało się do Rzecznika o pomoc w rozwiązaniu problemu. Przede wszystkim dochodzi do sytuacji, w których poszkodowani tracą pieniądze. Z konta internetowego w banku lub karty płatniczej czy kredytowej na skutek działania oszustów bankowych.

Oszuści coraz częściej atakują

W 2020 roku wniosków dotyczących takich oszustw było niemal dwa razy więcej niż w roku poprzednim. Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki wyraża swój niepokój dotyczący intensywności takich działań.

Nie ulega wątpliwości, że to efekt epidemii i większej aktywności przestępców. […] Niestety część banków wciąż nie stosuje się do unijnych i polskich przepisów, które określają zasady postępowania w takich przypadkach. Stąd liczba sporów na tym tle rośnie.

Komunikat Rzecznika Finansowego

Według przekazanych danych frekwencja w ciągu roku była wzrostowa. W pierwszym półroczu 2020 roku zanotowano ponad 400 wniosków o interwencję w sprawie niewłaściwego działania banku w związku z nieautoryzowaną transakcją. Drugie półrocze przyniosło prawie 750 kolejnych wniosków.

Co możemy zrobić?

Przede wszystkim to klienci muszą znać swoje uprawnienia i wiedzieć jak uzyskać pomoc w ich egzekwowaniu wobec banków, mówił Rzecznik. Aby zapobiegać takim sytuacjom obywatele będą mogli bezpłatnie skorzystać z webinarium „Z konta zniknęły pieniądze? Co zrobić, by je odzyskać?” odbędzie się ono 3 marca, o godzinie 18. Rejestracja odbywa się poprzez link znajdujący się na stronie rf.gov.pl

Zobacz też: Padłeś ofiarą oszustwa w sieci?

Rzecznik Finansowy przytacza, kiedy bank powinien oddać skradzione z konta pieniądze. Przepisy określają termin zwrotu środków wynikających z nieautoryzowanej transakcji. Zgodnie z zasadą D+1 pieniądze powinny wrócić na konto klienta nie później niż do końca dnia roboczego następującego po dniu stwierdzenia nieautoryzowanej transakcji lub po dniu otrzymania zgłoszenia od klienta. Istnieje jednak wyjątek od zasady: uzasadnione i należycie udokumentowane podejrzenie próby oszustwa ze strony klienta.

Bank ma obowiązek na piśmie poinformować o takim podejrzeniu organy ścigania. W praktyce oznacza to, że bank zobligowany jest najpierw niezwłocznie oddać klientowi pieniądze, a następnie – jeżeli ma podstawy, by sądzić, że klient powinien w całości lub części odpowiadać za nieautoryzowaną transakcję – dochodzić tej kwoty od klienta na przykład przed sądem.

Zobacz też: Cyberprzestępcy teraz oszukują na OLX

W związku z rosnącą liczbą oszustw należy zachować czujność i nie wierzyć w każde powiadomienie i mail, które otrzymujemy. Na koniec watro dodać, aby nie podawać nigdy swoich wrażliwych danych. Upewniać się u źródła czy informacje i osoby, które nam coś oferują są wiarygodne.

Autor: Natalia Kurzyńska

Źródło: tvn.24.pl

Natalia Kurzyńska

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x