Kategorie

Mroźne dni – jak pomóc bezdomnym kotkom je przetrwać?

Mroźne dni – jak pomóc bezdomnym kotkom je przetrwać?
źródło: pixabay

Nie ma gorszego widoku niż kocia mama błąkająca się w zaspach śnieżnych z małymi kociakami, szukająca bezpiecznego miejsca, w którym zdoła schować się przed zimnem i widok malutkich, zamarzniętych ciałek, które za mamą nie nadążyły.
Kocia zima nie musi być jednak taka straszna. Dużo zależy od nas, naszej świadomości i przede wszystkim dobrego serca. W tym artykule poznacie kilka sposobów na to jak pomóc bezdomnym kotkom przetrwać te niesamowicie trudne, mroźne dni.

jak pomóc bezdomnym kotom zimą
Kocia zima nie musi być taka straszna. Dużo zależy od nas, naszej świadomości, a przede wszystkim dobrego serca.

Jak pomóc bezdomnym kotkom przetrwać mroźne dni?

Na ulicy żyje bardzo dużo kotków. Trudno je złapać, często są nieufne i na nasz widok uciekają z przerażeniem. Niestety bywa to efektem złego traktowania i przepędzania przez mieszkańców okolic, w których przesiadują. Schroniska są przepełnione, a biedne kotki codziennie mierzą się z wieloma wyzwaniami. Zimą wszystko jest dla nich jeszcze trudniejsze. Zdobycie pożywienia, a nawet wody, która w tym okresie zamarza, może być bardzo ciężkie. Głód, pragnienie, nieleczone choroby, zimno, złe traktowanie. Brzmi okropnie, prawda? Dla nich to codzienność. Duża część z nich nie przeżyje zimy.
Poniżej przedstawiam kilka sposobów, które nie kosztują wiele, a mogą uratować kilka kocich żyć.

DOKARMIANIE

Dokarmianie jest potrzebne o każdej porze roku, zimą jednak szczególnie. Koty są bezwzględnymi mięsożercami. Żeby ich organizm mógł dobrze się rozwijać i żeby mogły zachować pełnię sił, mięso powinno stanowić największą część ich diety.
Zostały Ci resztki mięsa z obiadu? Odpadki po rosole? Zanieś to w najbliższe miejsce, w którym widujesz bezdomne koty.
Jeśli chodzi o kupowanie karmy, to zimą najlepiej wybierać karmę suchą, ponieważ ta nie zamarznie. Dobrze też, jeśli pokarm będzie ciepły.

MISKA Z CIEPŁĄ WODĄ

Zmarznięte kotki na pewno chętnie napiją się czegoś ciepłego. Postaw im miseczkę z wodą, mlekiem lub rosołkiem. Uważaj jednak, żeby mleka nie podawać im zbyt dużo, bo może być to dla nich niezdrowe.
Zadbaj o to, aby ciecz nie zamarzła. Najlepiej doglądać czy została wypita, a jeśli nie, przynieść nową.

OTWARTE OKNO W PIWNICY

Zostaw otwarte okno w piwnicy lub innym pomieszczeniu, które posiadasz i w którym kotki mogłyby znaleźć schronienie przed zimnem. Możesz postawić kuwetę, nie gwarantuje to jednak, że poza nią nie nabrudzą, bo nie są nauczone z niej korzystać. Zostaw miseczkę z jedzeniem oraz ciepłą wodą. I pamiętaj o kocyku!

POSTAW DOMEK

Deska, karton czy styropian- wszystko będzie lepsze niż nic i zawsze to jakieś schronienie. Można kupić również gotowe budki i domki. Połóż w środku kocyk i gotowe.

KOCE I RĘCZNIKI NA MROŹNE DNI

Można również położyć koce, ręczniki itp. bezpośrednio w miejscu, w którym przesiadują koty. Może nie da to zbyt wiele, bo nie uchroni ich w dużym stopniu przed zimnem, ale warto zrobić chociaż tyle.

To już wszystkie propozycje w tym artykule. A może macie inne pomysły na to jak pomóc bezdomnym kotkom w mroźne dni?

Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu!

Źródło: autorskie
Zdjęcie: autorskie

Autor: Agata Fojucik

Zobacz: strona w całości poświęcona kotkom Koty.pl – Rasy kotów, porady i ciekawostki o kotach – miauczymy z sensem!

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

2 thoughts on “Mroźne dni – jak pomóc bezdomnym kotkom je przetrwać?

  1. Tłusta rybka w zimie będzie dobra dla kotka, tylko nie wędzona – bo sól, nie tuńczyk – bo rtęć, lepiej też nie surowa – bo może być pasożyt i bez ości – bo się kotek pokaleczy. 😸❤🐟

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x