Kategorie

Kara śmierci w USA. Pierwsza egzekucja kobiety od 1953 r. Lisa Montgomery skazana!

Kara śmierci w USA. Pierwsza egzekucja kobiety od 1953 r. Lisa Montgomery skazana!
Sąd Źródło: pexels.com

12 stycznia odbyła się pierwsza od 67 lat egzekucja kobiety, wykonana przez władze federalne Stanów Zjednoczonych. Lisa Montgomery została skazana za zamordowanie ciężarnej kobiety.

Historia Lisy

W grudniu 2004 roku Lisa Montgomery udusiła ciężarną 23-latkę w ósmym miesiącu ciąży. Następnie wycięła nożem kuchennym z jej brzucha dziecko, które przeżyło. Następnie winna została zatrzymana, a niemowlę zostało przekazane biologicznemu ojcu. Dziecko żyje do dzisiaj, sama Lisa została skazana w 2007 roku na karę śmierci.

Prawnicy kobiety w ubiegłym tygodniu zwrócili się do prezydenta Donalda Trumpa z wnioskiem o zmianę wyroku na dożywocie, wskazując m.in. na traumatyczne doświadczenia skazanej, która miała być przez wiele lat wykorzystywana i gwałcona przez ojca i jego kolegów.

Zobacz: Dramatyczny finał pościgu w okolicach Sandomierza.

Kara śmierci

Montgomery była trzecią kobietą, straconą przez rząd federalny od 1900 roku. Ostatni raz kobietę w USA stracono w 1953 roku. Wykonano wtedy wyrok śmierci na Ethel Rosenberg i jej mężu Juliusu za szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego. Według Centrum Informacji o Karach Śmierci kobiety stanowią mniej niż 4 proc. z prawie 16 000 egzekucji, przeprowadzonych w USA od XVII wieku.

Kobiecie podano śmiertelną dawkę pentobarbitalu, środka stosowanego jako lek uspokajający i nasenny. Jak pisze agencja AP, Montgomery nie skorzystała z możliwości wypowiedzenia ostatnich słów. Po wstrzyknięciu trucizny zamknęła oczy; po kilku minutach jej ciało doznało konwulsji, po czym przestało się ruszać.

W 2020 r. w USA karę śmierci wykonano 17 razy, z czego 10 to egzekucje federalne. To największa liczba egzekucji na szczeblu centralnym od XIX wieku. Była to prawdopodobnie jedna z ostatnich takich egzekucji, bo zniesienie kary śmierci na szczeblu centralnym zapowiadał prezydent-elekt Joe Biden. We wtorek sąd w Waszyngtonie zdecydował o wstrzymaniu dwóch innych federalnych egzekucji ze względu na zainfekowanie skazanych koronawirusem. Wciąż możliwe jest jednak anulowanie tych decyzji przez Sąd Najwyższy.

Dokładny przebieg zdarzeń!

Albert Kleban

Źródło: onet.pl

Albert Kleban

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x