Kategorie

Władca Malezji wprowadził stan wyjątkowy na terenie kraju

Władca Malezji wprowadził stan wyjątkowy na terenie kraju
Król Malezji wprowadził stan wyjątkowy (źródło: pexels.com)

Król Abdullah Sultan Ahmad Shah ogłosił stan wyjątkowy na terenie całej Malezji. Władca zdecydował się na taki krok, ponieważ liczba zarażeń koronawirusem w państwie gwałtownie wzrosła. 

Zaskoczenie 

Rozporządzenie władcy spotkało się z zdziwieniem obywateli, a także premiera Malezji, Muhyiddina Yassina. Premier ogłosił w poniedziałek lockdown na terenie prawie całego państwa i nie wspominał o możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego. Dlatego wieczorem w poniedziałek mężczyźni spotkali się, by omówić zaistniałą sytuację. 

Następnego dnia premier w przemówieniu starał się uspokoić zaniepokojonych Malezyjczyków. Polityk powiedział, że to nie jest przewrót wojskowy ani że rząd nie wprowadzi godziny policyjnej. 

Zobacz: Indonezja. Odnaleziono wrak samolotu i czarną skrzynkę

Zobacz: Jak zapisać się na listę szczepień na koronawirusa?

Co oznacza stan wyjątkowy? 

W wyniku podjęcia takiej decyzji przez Abdullaha, nie będą odbywać się posiedzenia parlamentu ani żadne wybory. Co więcej, premier Malezji uzyska więcej uprawnień, takich jak rządy za pomocą dekretów. Król postanowił, że stan wyjątkowy potrwa do 1 sierpnia, jednak będzie możliwe jego skrócenie.  

Pandemia COVID-19 wpłynęła na uchwałę władz malezyjskich (źródło: pexels.com)
Pandemia COVID-19 wpłynęła na uchwałę władz malezyjskich (źródło: pexels.com)

Pałac w swoim uzasadnieniu podał, że decyzja została umocowana krytyczną sytuacją epidemiologiczną w Malezji. Rzecznicy podkreślali również, że system opieki zdrowotnej boryka się z trudnościami w logistyce. Dlatego postanowiono także o wprowadzeniu od jutra ograniczeń w przemieszczaniu się po terenie państwa. 

Polityczne przepychanki? 

Obserwatorzy malezyjskiej sceny politycznej zauważają, że być może decyzja króla była elementem gry o władzę. Premier Muhyiddin został wybrany na swój urząd w poprzednim roku i dlatego nie dysponuje silnym poparciem. Otrzymał swoje stanowisko z nominacji panującego władcy po tym, jak poprzedni premier zrezygnował z piastowania urzędu. 

Prawo malezyjskie uwzględnia sytuację, gdy po dymisji rządu, król ma prawo do wybrania nowego pierwszego ministra. 

Zobacz: Malezyjska literatura

Muhyiddin we wtorkowym wystąpieniu odniósł się do pogłosek. Mężczyzna podkreślił, że nie blokuje nowych wyborów parlamentarnych. Potem dodał, że pandemia wirusa SARS-CoV-2 jest jedyną przeszkodą, by wybory mogły się odbyć. 

źródło: TVN24 

autorka: Aleksandra Bartosz 

Aleksandra Bartosz

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x