Kategorie

Podatek cukrowy

Podatek cukrowy
CocaCola; źródło: pixabay.com

Podatek cukrowy to ustawa, która reguluje ceny napojów, które w swoim składzie zawierają cukier. W rezultacie tego typu napoje mają stać się aż o 40% droższe.

Co oznacza podatek cukrowy

Nowy podatek stał się nie tylko problem dla sprzedawców, ale też konsumentów. Obecnie popularne napoje, których koszt wynosił około 4 złotych, będą o 2 złote droższe. Powodem, dla którego podjęto decyzję o 40 procentowej podwyżce cen, są złe nawyki żywieniowe Polaków. Podobno jeden Polak jest w stanie w ciągu roku spożyć aż 50 kilo cukru, a głównym tego winowajcą są napoje słodzone, w tym popularna Coca Cola.

Zobacz: Covid zmienia kalendarz imprez kulturalnych

Jak obejść nadwyżkę cenową?

Wiele osób już próbuje sprytnie obejść nowo obowiązującą ustawę. Małe napoje alkoholowe, o pojemności do 300 ml zwiększają minimalnie swoją pojemność, w wyniku czego mogą uniknąć dodatkowych opłat. Jest także pomysł na sprzedaż słynnej Coca Coli. Ze względu na fakt, że w swoim składzie zawiera ona kwas ortofosforowy, właściciele sklepów mają w planie sprzedawać ją jako odrdzewiacz. Pomysł ma oczywiście sens. Napój Coca Cola jest w stanie usunąć nawet rdzę czy osadzony kamień.

Jak działa dodatkowa opłata?

Ceny napojów mogą wzrosnąć jedynie o 50 groszy, jest jednak jeden warunek. Zawartość cukru w 100 ml powinna wynosić jedynie 5 gram. Dodatkowo istnieje coś takiego jak opłata ruchoma, która wynosi 5 groszy za każdy gram cukrów powyżej 5 gram w 100 mililitrach. Opłat nie muszą dokonywać producenci, których wyroby są na bazie soków owocowych lub warzywnych. Ważnym aspektem jest jednak, że wspomniane wcześniej owoce i warzywa muszą stanowić 20% całego napoju.

Zobacz: USA. CNN: Członkowie gabinetu prezydenta rozważają usunięcie Donalda Trumpa z urzędu

Jakie choroby niosą za sobą napoje słodzone?

Mimo że słodzone napoje przynoszą dużo rozkoszy i są smaczne, to niestety niosą za sobą wiele powikłań zdrowotnych. Są to choroby takie jak cukrzyca oraz nadwaga. Ważny aspekt stanowi fakt, że większość pieniędzy pozyskanych z podatku cukrowego ma trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Autor: Sandra Więzowska

Źródło: wp.pl

Sandra Więzowska

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x