Kategorie

Rekordowa liczba osób bierze udział w Veganuary

Rekordowa liczba osób bierze udział w Veganuary
Veganuary - spróbuj roślinnych dań w styczniu (źródło: pexels.com)

Rosnąca liczba osób próbuje w styczniu alternatywnych roślinnych zamienników dla mięsa. W rezultacie 500 000 ludzi zadeklarowało, że będzie jeść wyłącznie wegańskie jedzenie.

Duże zainteresowanie roślinnym styczniem

Wegański styczeń (z ang. Veganuary – połączenie słów ‘vegan’ i ‘January’) to globalna kampania zachęcająca do spróbowania roślinnych produktów. W związku z tym, 150 tysięcy osób z Ameryki Łacińskiej postanowiło dołączyć do wyzwania, tak jak 120 tys. Brytyjczyków, 80 tys. Amerykanów i 50 tysięcy Niemców. 

Zobacz: Przepis na sałatkę z wędzonym tofu

W tym roku po raz pierwszy brytyjskie supermarkety zaczęły reklamować wegański styczeń w telewizji i radiu. Co więcej, hipermarkety stworzyły specjalne strony internetowe zawierające informacje i przepisy na roślinne dania, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. 

Pół miliona osób spróbuje diety wegańskiej w styczniu (źródło: twitter.com/veganuary)

Rosnąca popularność weganizmu 

Nowe badania banku inwestycyjnego UBS dotyczące roślinnych alternatyw dla mięsa, takich jak wegetariańskie burgery i kiełbaski, pokazują, że coraz więcej osób próbuje tego typu produktów. Odsetek osób, które wypróbowały roślinne zamienniki, wzrósł z 48% do 53% między marcem a listopadem 2020 r. Okazało się również, że połowa osób, które próbują roślinnych alternatyw dla mięsa, nadal je spożywa przynajmniej raz w tygodniu. 

Wegańskie jedzenie wygląda i jest pyszne! (źródło: pexels.com)
Wegańskie jedzenie wygląda i jest pyszne! (źródło: pexels.com)

Ludzie podają wiele powodów, dla których decydują się na ograniczenie ilości żywności pochodzenia zwierzęcego w swojej diecie. Główne z nich to niechęć do powodowania cierpienia zwierząt, poprawa zdrowia lub zmniejszenie szkód dla środowiska powodowanych przez produkcję mięsa. Wiele osób z krajów rozwiniętych już teraz je więcej mięsa niż jest to zdrowe. W dodatku naukowcy twierdzą, że ograniczenie mięsa w diecie jest najlepszym sposobem na radzenie sobie z kryzysem klimatycznym. 

Zobacz: Bogate w białko zamienniki mięsa

Czyste mięso

Dziesiątki firm na całym świecie pracują również nad hodowlą komórek mięsnych, czyli tzw. czystego mięsa, bez konieczności uboju zwierząt. Dlatego pierwsza sprzedaż takiego mięsa odbyła się niedawno w Singapurze, gdzie zaserwowano gościom nuggetsy z kurczaka firmy Eat Just. Jednakże oczekuje się, że minie co najmniej kilka lat, zanim mięso laboratoryjne trafi na nasze stoły. 

Zobacz: Weź udział w roślinnym styczniu!

źródło: The Guardian

autorka: Aleksandra Bartosz

Aleksandra Bartosz

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x