Kategorie

SpaceX wygrał przetarg na 150,4 milionów dolarów

SpaceX wygrał przetarg na 150,4 milionów dolarów
Satelita SpaceX Pixabay

SpaceX wygrał przetarg ogłoszony przez Agencję Kosmiczną Pentagonu. Kontrakt na ponad 150 milionów dolarów zakłada wystrzelenie satelitów z bazy sił powietrznych  Vandenberg w Kalifornii. Według Agencji satelity będą gotowe do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną pod koniec 2022 roku.

Statki kosmiczne nabywane są przez Agencję Rozwoju Kosmicznego (Space Development Agency) przez wielu dostawców, natomiast ich zadaniem ma być monitorowanie, ostrzeganie i pozyskiwanie danych. Kontrakt obejmuje 28 satelitów (małych i średnich), z których 20 to te przekazujące dane, natomiast pozostałe mają za zadanie ostrzegać przed rakietami.

SpaceX wygrał przetarg
Kontrakt – źródło: pixabay.pl

Zobacz: strona polskich fanów SpaceX

Agencja Kosmiczna Pentagonu otworzyła postępowanie przetargowe 6 października, natomiast raport z otwarcia ofert był dostępny już 9 listopada. Zgodnie z zapytaniem ofertowym harmonogram wystrzelenia satelitów zakłada dwa etapy. W każdym etapie po 14 statków zostanie wystrzelonych na orbity zbliżone do biegunów na wysokości 950 kilometrów.

SpaceX
Wystrzelenie satelity – źródło:pixabay.pl

SpaceX wygrał przetarg ze względu na spełnienie wszystkich kryteriów zakładanych przez Agencję Pentagonu. Według założeń Agencji statki będą gotowe pod koniec 2022, a także wtedy nastąpi ich wystrzelenie.

Zobacz: Wyścigi samochodowe na Księżycu – konkurs Moon Mark

To nie pierwszy raz kiedy SpaceX wygrał przetarg organizowany przez Agencję Rozwoju Kosmicznego. Wcześniejszy kontrakt obejmował wyprodukowanie czterech satelitów, których zadaniem jest ostrzeganie przed rakietami. Natomiast prace nad kontraktem są obecnie wstrzymane, ze względy na protesty konkurujących oferentów.

SpaceX wygrał przetarg
Satelita SpaceX – źródło: pixabay.pl

Zobacz: Rakieta od SpaceX dotarła na orbitę!

Źródło: https://spacenews.com/

Autor: Zuzanna Kowalska

Zuzanna Kowalska

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x