Kategorie

Śmieci w kosmosie – jak się ich pozbyć?

Śmieci w kosmosie – jak się ich pozbyć?
Kosmos Pixabay

Japońscy badacze opracowują technologię dzięki, której możliwym będzie pozbycie się śmieci kosmicznych. Technologia będzie wykorzystywać drewniane elementy konstrukcyjne, które umożliwią spalenie niechcianych obiektów po ponownym wejściu do atmosfery ziemskiej.

Technologia jest wynikiem współpracy naukowców Uniwersytetu w Kioto z pracownikami Sumitomo Forestry. Naukowcy działają wraz z japońską firmą zajmująca się pozyskiwaniem i przetwarzaniem drewna. Firma zajmuje się również budową domów z materiałów drewnianych.

Śmieci w kosmosie
Satelita w kosmosie – źródło:pixabay.pl

Zobacz: Czym są śmieci w kosmosie?

Śmieci w kosmosie

Śmieci znajdujące się w przestrzeni kosmicznej mają pochodzenie antropogeniczne. Do kosmicznych odpadów można zaliczyć wszystko co zostało stworzone przez człowieka, ale nie wykonuje już dla niego zadań w kosmosie.

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej większość kosmicznych śmieci jest niewielkich rozmiarów (do jednego centymetra). Głownie są to fragmenty farb, którymi pokryte były rakiety bądź pozostałości po spalaniu stałego paliwa rakietowego, natomiast te mniejsze obiekty mogą łączyć się w duże zbiorowiska. Śmieci mogą przemieszczać się z prędkością ponad 20000 mil na godzinę, co sprawia, że nawet te małe odpady mogą być niebezpieczne.

Śmieci w kosmosie
Asteroida – źródło: pixabay.pl

Niebezpieczne śmieci kosmiczne

Duże obiekty mogą być niebezpieczne dla nas żyjących na Zielonej Planecie, gdyż uderzenie potężnych śmieci z dużą prędkością w powierzchnie może ją lokalnie zniszczyć. Natomiast mniejsze odpady, mogą uniemożliwiać przyszłe starty rakiet, utrudniać satelitom poprawne pobieranie danych, czy też zagrażać życiu astronautów.

Śmieci w kosmosie
Astronauta w kosmosie – źródło: pixabay.pl

Zobacz: Hodowla warzyw na Księżycu? Chińczycy skolonizują satelitę Ziemi?

Rozwiązanie problemu śmieci w kosmosie

Ze względu na potencjalne zagrożenie, które niosą za sobą kosmiczne odpady należało opracować system, który umożliwiłby ich utylizację. Naukowcy opracowali technologię, której konstrukcja jest drewniana, dzięki czemu po wejściu w atmosferę ziemską ulegnie spaleniu nie pozostawiając po sobie nawet niewielkich odpadów. Zamieniając Drogę Mleczną w wysypisko narażamy siebie na niebezpieczeństwo, natomiast nowe technologie mogą uratować nam życie.

Zobacz: Wysypisko śmieci czy zamknięta kopalnia?

Źródło: https://www.foxnews.com/

Autor: Zuzanna Kowalska

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x