Kategorie

Pielęgnacja desek tarasowych kluczem do ich trwałości

Pielęgnacja desek tarasowych kluczem do ich trwałości
Piękny drewniany taras/ pexels.com

Drewno pomimo swojej wytrzymałości potrzebuje pielęgnacji, aby zachować swoje właściwości. Odpowiednie zabiegi dopasowane do gatunku drewna oraz specyfiku produktu umożliwiają zachowanie świetności surowca na wiele lat. Podczas wyboru materiałów, warto przeanalizować, jaka pielęgnacja będzie konieczna w danych przypadkach.

Co wpływa na drewno i jak chronić deski tarasowe?

W znacznej mierze zależy to od gatunku użytego drewna oraz jakości produktu. Tanie deski przeważnie będą krócej zachowywać swoje właściwości. Ponadto bardzo istotne są warunki atmosferyczne, na które narażone jest drewno w tym wahania temperatury. Drewno zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury i wilgotności, dlatego konieczne jest zabezpieczenie przed pękaniem. Najlepiej, jeżeli taras jest zadaszony, co ochroni go przed deszczem i częścią nasłonecznienia. Od strony południowej na drewno będzie wpływać światło słoneczne, od zachodu zaś wiatr, który w Polsce przeważnie wieje z tego kierunku. Duży wpływ mają również czynniki mechaniczne takie jak szorstki piasek, oraz nośniki wilgoci jak liście, kałuże czy śnieg. Dlatego trzeba, co jakiś czas zamieść dokładnie taras, aby usunąć drobiny, które działają jak papier ścierny dla powłok ochronnych i drewna. Deski tarasowe można również myć wodą z użyciem delikatnych detergentów. W okresie jesiennym należy usuwać zalegające liście, a w zimę regularnie usuwać śnieg, jeżeli jest to możliwe. W przypadku zamarzniętych warstw lepiej poczekać do roztopów, aby nie uszkodzić drewna próbami usunięcia lodu.

Pielęgnacja drewnianych desek jest konieczna przy działaniu czynników atmosferycznych/ pexels.com

Zobacz: Pielęgnacja i czyszczenie drewnianych podłóg w domu

Olejowanie jako sposób konserwacji drewnianych tarasów

Zabezpieczanie drewna umożliwia jego ochronę oraz zachowanie pierwotnego wyglądu przez lata. Jednym ze sposobów jest przeprowadzanie regularnej pielęgnacji olejami do drewna. Daje świetne efekty i jest bardzo łatwe w przeprowadzaniu. Nie powstaje na powierzchni odrębna powłoka, którą można uszkodzić, tylko olej wnika w strukturę drewna wzmacniając jej właściwości. Jest ono dzięki temu chronione od wewnątrz, co zapobiega niszczeniu. Ponadto bezbarwne oleje nie zmieniają koloru, ani struktury drewna, co sprzyja naturalnemu wyglądowi surowca. Olej dobiera się do konkretnego gatunku drewna oraz parametrów produktów wobec zaleceń producenta. Wadą olejowana jest to, że trzeba je wykonywać co najmniej raz w roku. Nie jest to jednak problematyczne, ponieważ olej łatwy jest w aplikacji oraz szybko wysycha.

Zobacz: Najpiękniejsze świąteczne powieści

Powłoki lakierowe jako zabezpieczenie drewnianych desek tarasowych 

W przeciwieństwie do olejów, lakiery nie wnikają w drewno, tylko tworzą powłoki na jego powierzchni. Lepiej chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV. Lakier zapobiega wnikaniu wody w drewno (dzięki czemu nie pęcznieje) oraz ułatwia czyszczenie i zapobiega powstawaniu plam. Na rynku dostępne są preparaty, które gwarantują wieloletnią ochronę drewna. Jednak efekt nie jest tak naturalny, jak w przypadku olejowania, nawet przy użyciu bezbarwnych lakierów. Wadą lakierowania drewna jest niemożność naprawy punktowej w przypadku mocnych uszkodzeń. Cała powłoka tarasu musi zostać zeszlifowana oraz naniesiona nowa, która długo schnie. Zdarza się, że lakier łuszczy się i odchodzi od drewna, co wymaga dużo pracy przy naprawie.

Piękne i bezpieczne drewniane deski tarasowe / pexels.com

Zobacz: Najmodniejsze pomysły na elewację domu parterowego

Co jest lepsze do pielęgnacji drewnianych tarasów?

I olej do drewna i lakier mają swoje wady i zalety. Olej eksponuje naturalne piękno struktury drewna, pozwala mu oddychać oraz wspomaga jego naturalną odporność. Natomiast lakier bardziej zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi poprzez stworzenie odrębnej powłoki, która może chronić drewno, w zależności od preparatu, nawet dziesięć lat. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na pożądany efekt wizualny – czy naturalny wygląd jest ważniejszy czy np. zmiana koloru lub wygoda na lata.

Zobacz: Więcej informacji o pielęgnacji desek tarasowych

Autor: Zuzanna Kulis

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

One thought on “Pielęgnacja desek tarasowych kluczem do ich trwałości

  1. Nie mozemy zapomniec, ze wlasciwa pielegnacja desek zaczyna sie juz na etapie montazu tarasu. Podloze powinno byc stabilne i wykonane z przepuszczajacego wode materialu. Do przykrecania desek do legarow wybierzmy wkrety z nierdzewnej stali, a unikniemy problemow z rdzawymi zaciekami. Przed zakupem desek tarasowych warto dopytac producenta, jak moze zachowywac sie gatunek drewna, ktory wybralismy, i jak intensywnej pielegnacji potrzebuje. Gatunki egzotyczne i rodzime moga bowiem roznic sie wymaganiami w kwestii konserwacji. To pomoze dokonac odpowiedniego wyboru i cieszyc sie wymarzonym tarasem przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x