Kategorie

Co zrobić, żeby żywa choinka stała dłużej?

Co zrobić, żeby żywa choinka stała dłużej?
Choinka bożonarodzeniowa Pixbay


Choinka to nieodłączny element Świąt. Żywa nie tylko zdobi pomieszczenie, ale również ładnie pachnie. Jak sprawidz, żeby choinka stała dłużej i cieszyła domowników, aż do Trzech Króli.

W Stanach Zjednoczonych zabrakło choinek
Choinka (Pixabay)

Jaką choinkę wybrać?

Co roku trwają dyskusję, która choinka jest lepsza – żywa czy sztuczna. Jednak, mimo dostępności pięknych sztucznych choinek, zwolenników naturalnego drzewka jest dużo. Żywa choinka ma wiele zalet, jednak szybko traci igły i na krótko zachowuje swój piękny wygląd. Aby naturalne drzewko dłużej cieszyło warto zdecydować się na wybór odpowiedniego gatunku. Najpopularniejszy świerk pospolity, zazwyczaj dość szybko gubi igły. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie kupno droższego świerku srebrnego. Najtrwalsze zaś są choinki z jodły. Niezależnie od tego, czy drzewko  jest cięte czy w doniczce, warto zwrócić uwagę czy igiełki mają intensywny zielony kolor, a gałęzie są elastyczne. Po tym można poznać świeżość choinki. Świeża choinka będzie stała dłużej. Po przywiezieniu drzewka do domu warto je zahartować ( obciąć około 2 -3 cm i włożyć do wiadra z ciepłą wodą). Taki zabieg sprawi, że drzewko nie będzie gubiło igieł. Specyficzny charakter tegorocznych świąt może zrekompensować piękna choinka.

Zobacz: Święta inne niż wszystkie. Wigilia pod znakiem zapytania?

Żywa choinka – właściwa pielęgnacja

Choinka (Pixabay)

Żywa Choinka w doniczce, jak i cięta powinna mieć zapewnioną odpowiednią ilość wody. Dlatego stojaki powinny być wyposażone w zbiornik na wodę. Ponadto, do właściwego wzrostu rośliny potrzebują witamin oraz mikroelementów. Dobrym pomysłem jest dodać raz w tygodniu odżywki do wody. Żywe drzewo, nie lubi zbyt wysokich temperatur. Dlatego warto ustawić choinkę w miejscu gdzie temperatura nie przekroczy 20 stopni Celsjusza. Miejsce to powinno być również bezpieczne, oddalone od szafek, drzwi, szuflad i grzejnika. Ciągłe urazy i wysoka temperatura mogą osłabić roślinę.

Zobacz: Zostań w domu na Święta!


Żywa choinka – dobór ozdób

Choinka (Pixabay)

Przed przystąpieniem do dekorowania warto oczyścić drzewko z igieł. Wybierając ozdoby należy zdecydować się na lekkie plastikowe bombki. Zbyt ciężkie, szklane ozdoby mogą obciążać gałęzie i powodować ich łamanie. Na żywą choinkę nie powinno się zawieszać tradycyjnych lampek. Lepszym wyborem będą lampki LED, które nie wytwarzają ciepła. Żywa choinka będzie stała dłużej jeśli zabezpieczamy ją przed dziećmi i zwierzętami domowymi. W tym celu warto przyciąć kilka gałązek od dołu.

Zobacz: Jak dłużej utrzymać żywą choinkę w domu?

źródło : poradnikogrdniczy.pl

Autor: Katarzyna Obarzanek

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

One thought on “Co zrobić, żeby żywa choinka stała dłużej?

  1. Z roku na rok na rynku pojawia sie coraz wiecej propozycji swiatecznych drzewek. Mimo duzej popularnosci, jaka ciesza sie sztuczne choinki, Polacy nadal najchetniej spedzaja Swieta przy naturalnych drzewkach iglastych. Ich wspanialy zapach i aura, jaka wokol siebie roztaczaja, pomagaja stworzyc niepowtarzalny swiateczny nastoj. Zywe choinki maja jednak tez swoje wady, a ich zywot trwa dosc krotko. Pojawia sie za tem pytanie: co zrobic aby choinka stala dluzej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x