Kategorie

Kaucja za pudełko na pizzę – dbanie o środowisko czy prosta droga do upadku restauracji?

Kaucja za pudełko na pizzę – dbanie o środowisko czy prosta droga do upadku restauracji?

#wspieramgastro to jeden z popularniejszych w ostatnim czasie hashtagów na Instagramie. Nie możemy zjeść posiłku w restauracji, więc zamawiamy na wynos. Zastanawialiście się kiedyś jak mocno wzrosła przez to produkcja plastikowych odpadów?

Niemiecki pomysł na walkę z odpadami

Niemiecka minister środowiska – Svenja Schulze zwróciła uwagę na problem jakim są jednorazowe opakowania na żywności. Tego typu odpady stanowią ok. 50% śmieci w przestrzeni publicznej. Można by pomyśleć, że pudełka na pizzę z kartonu nie powinny stanowić większego problemu dla środowiska. Okazuje się, że te solidnie ubrudzone tłuszczem, trudno poddać procesowi recyklingu. Dołóżmy do tego opakowania z innych restauracji, które w większości produkowane są ze styropianu, rozkładające się przez dziesiątki lat, a otrzymamy tony sztucznego tworzywa z bardzo negatywnym wpływem na środowisko. Czy nowe pudełka na pizzę wpłyną pozytywnie na środowisko?

Plastikowe pudełko na pizzę

Może brzmi to gorzej od papierowego opakowania na żywność, ale kiedy uwzględnimy funkcję wielorazowego użytku, powstaje ciekawa, alternatywna opcja dla tradycyjnego pudełka. Firma Pizzabow zaprojektowała tacki do pizzy z recyklingowanego plastiku. Pizzeria dodaje do nich papierowe wkładki, aby zachować zasady higieny.

To nie takie proste

Przekonują restauratorzy, którzy nie są pozytywnie nastawieni do wprowadzenia rewolucyjnych opakowań na pizzę. Widzą oni problem w wielu aspektach tego rozwiązania. Pierwszym z nich jest opłata za dane pudełko. Ze względu na to, że Ministerstwo Środowiska zapowiedziało opłaty nałożone na firmy za zbieranie i recykling takich opakowań, jedynym wyjściem jest wprowadzenie kaucji doliczonej do rachunku za pizzę. Właściciele restauracji podkreślają, że doprowadzi to najprawdopodobniej do spadku przychodów firmy, ponieważ klienci odbiorą tę zmianę przede wszystkim jako niedogodność. Wielorazowość pudełek może również wpłynąć negatywnie na sprzedaż, zauważył jeden z właścicieli pizzerii. W czasach pandemii ludzie raczej niechętnie chcieliby jeść z opakowań, nawet tych najczystszych, mając świadomość, że ktoś już z nich korzystał.

Zobacz: W Warszawie ruszyła pierwsza eko Żabka!
Zobacz: Oto ostatnie najcichsze miejsce na świecie. Jedno z Polski!

Źródło: noizz.pl
Autor: Martyna Foland

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x