Kategorie

Wznowiono rozmowy w sprawie Brexitu

Wznowiono rozmowy w sprawie Brexitu
pixabay.com
Wielka Brytania pixabay.com

W weekend odbędą się rozmowy w sprawie porozumień handlowych między Wielką Brytanią a Unią Europejska. Rozmowy muszą zakończyć się zawarciem konkretnych ustaleń, ponieważ już w styczniu zakończy się termin dotychczasowych wytycznych w zakresie handlu.

Rozmowy utrudnione przez pandemie

Michel Barnier, przedstawiciel Unii Europejski, który został wyznaczony do przeprowadzenia rozmów, od zeszłego tygodnia znajdował się na samoizolacji, ponieważ jego współpracownik zachorował na koronawirusa. Z tego powodu, rozmowy zostały przesunięte w czasie. Mimo przeciwstawności losu odbyło się kilka wideo konferencji, podczas których odbyły się wstępne negocjacje. Jeśli do stycznia umowa handlowa nie zostanie uzgodniona, handel między wielką Brytanią  a Unią Europejska będzie prowadzony zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu.

Zobacz: Jak będą wyglądały Święta w Wielkiej Brytanii?

Ostrożne wypowiedzi obu stron

Przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii, Michel Barnier powiedział, że „w negocjacjach utrzymują się te same znaczące rozbieżności”. Mimo to, po przyjeździe na miejsce spotkania z przedstawicielami tego kraju, zapowiedział, że będzie pracował z „cierpliwością i determinacją”.  Wcześniej Boris Johnson podkreślał, że zawarcia umowy jest zależne od Unii Europejskiej.  Premier w piątkowym wywiadzie z dziennikarzami powiedział, że „jest gotów do działania, jeśli Unia Europejska również będzie tego chcieć”. Dodał jednak, że między obiema stronami utrzymują się „istotne i ważne różnice”, a do ustalonego terminu pozostał nieco ponad miesiąc.

Zobacz: Zakochani w czasach zarazy – nowe obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Najważniejsze postanowienia porozumienia

Głównym punktem nieporozumienia w rozmowach jest rybołówstwo. Zawzięcie również dyskutowano zasady konkurencji firm po Brexicie oraz sposób egzekwowania innych umów. Obie strony nie zgadzają się również co do tego, jak ściśle Wielka Brytania powinna przestrzegać norm społecznych, pracy i środowiskowych wypracowanych przez Unię Europejską po transformacji. Punktem spornym jest również sposób egzekwowania przepisów w tych obszarach, przede wszystkim wsparcia pomocy publicznej dla przedsiębiorstw.

Zobacz: Brytyjsko-amerykańska rywalizacja o szczepionkę

Oficjalna strona z informacjami o Brexicie dla Polaków

Autor: Zofia Kwiatkowska
Źródło: bbc.com 

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x