Kategorie

Koniec z ubóstwem menstruacyjnym w Szkocji

Koniec z ubóstwem menstruacyjnym w Szkocji
fot. Pixabay

Mimo tego, że żyjemy w XXI wieku, nadal wielu ludzi nie ma dostępu do artykułów pierwszej potrzeby. Aby ta sytuacja się zmieniła, Szkocja zdecydowała się na przełomowy krok. Jest pierwszym krajem na świecie, w którym produkty higieniczne dla kobiet będą dostępne zupełnie za darmo. Od momentu wejścia w życie odpowiedniej ustawy za podpaski, tampony i podobne produkty kobiety nie będą musiały płacić.

Czym jest ubóstwo menstruacyjne?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym jest ubóstwo menstruacyjne. „Bieda okresowa” to inaczej brak dostępu do środków higienicznych w czasie trwania miesiączki. Trudno to sobie wyobrazić, ale na świecie w ubóstwie menstruacyjnym żyje około 500 milionów kobiet. Z przeprowadzonych badań wynika, że przeciętna kobieta w Wielkiej Brytanii wydaje w ciągu życia około 5000 funtów (24 tysiące złotych) na środki higieniczne. Do tej kwoty można doliczyć także środki przeciwbólowe, dodatkową bieliznę i inne potrzeby, które pomagają poczuć się bardziej komfortowo w czasie miesiączki. Okazało się także, że 1 na 10 kobiet nie może sobie pozwolić na zakup odpowiednich środków higienicznych. W Szkocji 12% menstruujących kobiet nie ma dostępu do takich środków. Dlatego tamtejszy rząd postanowił wprowadzić ustawę, która będzie znosiła koszty tychże produktów. Prace nad jej projektem trwają od lutego, jednak kilka dni temu postanowiono, że zostanie poddana głosowaniu.

Zobacz: Kilka słów o filmie „Okresowa rewolucja”

fot. Pixabay

Zobacz: Lekarze ostrzegają przed chorobą atakującą dzieci

Darmowe podpaski i tampony

Monica Lennon, pomysłodawczyni ustawy, jest optymistką. „Pokazaliśmy, że ten Parlament może być postępową siłą na rzecz zmian, kiedy współpracujemy. Naszą nagrodą jest możliwość przeniesienia ubóstwa do historii. W tych mrocznych czasach możemy dziś wieczorem przynieść światu światło i nadzieję ”. Podziękowała też za wsparcie wielu organizacjom kobiecym i organizacjom charytatywnym. Przypomnijmy, że nowe prawo będzie opierało się na na wcześniejszym środku, wprowadzającym prawo do swobodnego dostępu do tamponów i podpasek higienicznych w szkołach, na uczelniach, na uniwersytetach i we wszystkich innych budynkach użyteczności publicznej. Zgodnie z tym prawem rząd we współpracy z władzami lokalnymi będzie dostarczał za darmo niezbędne środki wszystkim kobietom. „Po zapewnieniu wszystkim dostępu do produktów menstruacyjnych, naszym kolejnym krokiem musi być zapewnienie, aby zdrowie kobiet w ogóle pozostało priorytetem w programie politycznym w Szkocji” – dodała Lennon.

Zobacz: Kontrowersyjna ustawa przegłosowana

Zobacz: Co to jest zespół Aspergera?

Autor: Renata Nawrocka

Źródło: nytimes.com

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x