Kategorie

Uszkodzenie radioteleskopu w Arecibo.

Uszkodzenie radioteleskopu w Arecibo.
Zniszczenia radioteleskopu w Arecibo www.ucf.edu

Radioteleskop w Arecibo ma na swoim koncie prawie 60 lat odkryć, a przez ponad 40 lat był także największą tego typu konstrukcją. Niestety ostatnie wydarzenia postawiły nad nim widmo rozbiórki.

Radioteleskop w Arecibo
Radioteleskop w Arecibo

Rekordzista wśród radioteleskopów

Obserwatorium w Arecibo mogło się poszczycić radioteleskopem o największej średnicy czaszy, bo aż 305 metrów.  Został on skonstruowany w 1963 roku w leju krasowym. Wykonany został z 38 tysięcy aluminiowych paneli, podtrzymywanych przez stalowe zbrojenie. Kształt czaszy jest sferyczny. Odbiornik radioteleskopu jest umieszczony na 900 tonowej konstrukcji, zawieszonej na wysokości 150 metrów za pomocą 18 kabli przymocowanych do żelbetonowych słupów. Samo miejsce konstrukcji znajduje się niedaleko równika, co umożliwia obserwację wszystkich planet w układzie słonecznym.

Zobacz: Oficjalny twtter radioteleskopu Arecibo

Uszkodzenie jakiemu uległa czasza
Uszkodzenie jakiemu uległa czasza radioteleskopu

Tragedia kończąca życie

10 sierpnia uległ zniszczeniu radioteleskop w Arecibo. Jeden z kabli podtrzymujących platformę uległ zerwaniu, w wyniku czego cała konstrukcja spadła na czaszę. Spowodowało to zniszczenia na przestrzeni około 30 metrów. Pracownicy szukali sposobu na jego stabilizacje i zabezpieczenie, jednak 6 listopada zerwał się kolejny kabel. Ze względu na ryzyko kolejnych zniszczeń, 19 listopada zdecydowano o rozbiórce obserwatorium.

Zobacz: Premiera PlayStation5!

Autor: Jakub Bocian

Źródło: ufc.edu

Kuba Bocian

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x