Kategorie

Czy jedno kłamstwo może sparaliżować cały stan?

Czy jedno kłamstwo może sparaliżować cały stan?
koronawirus, źródło: Pixabay

Stan Australii Południowej wprowadził blokadę ze względu na kłamstwo pracownika pizzerii. Mężczyzna z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 zataił, że pracował w restauracji, mówiąc, że był tylko jej klientem.

Skutki „małego” kłamstewka

Lockdown w jednym ze stanów Australii został wprowadzony w środę. Wykryto 36 przypadków koronawirusa, które były pierwszymi lokalnie nabytymi przypadkami od kwietnia. Mogłoby nie dojść do blokady stanu, jeśli mężczyzna pewnej pizzerii przyznałby się, że był jej pracownikiem, a nie tylko jednym z klientów. Urzędnicy służby zdrowia uznali, iż kupujący pizzę zaraził się w bardzo krótkim czasie przebywania w miejscu ogniska COVID-19. Taka sytuacja świadczyłaby o wysoce zaraźliwym szczepie wirusa. Kłamstwo przyczyniło się do tego, iż stan został zablokowany.

Zobacz: COVID-19 wrócił po wielu miesiącach. W Australii strach

Stop covid-19, źródło: Pixabay

Sytuacja epidemiologiczna w Australii Południowej

Australia, aby zniwelować liczbę zakażeń koronawirusem do zera, wprowadzała blokady, zlecała testy i ściśle kontrolowała kontakty międzyludzkie. W Australii łącznie odnotowano około 900 zgonów oraz 28000 infekcji. Premier Steven Marshall przyznał dziennikarzom, że nie jest w stanie opisać poziomu swojej frustracji z powodu nieodpowiedzialnego zachowania obywatela.

Zobacz: Syn Donalda Trumpa zakażony koronawirusem!

Konsekwencje za kłamstwo

Komisarz Policji Południowej Australii Grant Stevens stwierdził, że istnieje małe prawdopodobieństwo, postawienia zarzutów mężczyźnie, ponieważ „nie ma kary, związanej z kłamstwem”. Natomiast później ogłoszono powołanie specjalnej grupy zadaniowej, która przyjrzy się zajściu i wywnioskuje, czy jakiekolwiek prawa zostały w tym wypadku naruszone.

Kim był kłamca?

Niestety, policja nie zdołała zidentyfikować mężczyzny. Ustalono, że pracował on w Woodville Pizza Bar w Adelaide. Pracował także z ochroniarzem. Ten pracownik zaraził się koronawirusem w hotelu, w którym odbywał kwarantannę. Skłoniło to Australię Południową do wprowadzenia w poniedziałek wysokiego stanu gotowości.

Autor: Dominika Jeziorek
Źródło: bbc.com/news

Dominika Jeziorek

Ukończyłam Dziennikarstwo i komunikację społeczną (licencjat) na Akademii Ignatianum w Krakowie. 👩‍🎓 Aktualnie jestem studentką studiów II stopnia tego samego kierunku. Oprócz tego interesuję się resocjalizacją. Wierna fanka happysadu. 🎼

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x