Kategorie

22 listopada – Święto Kredki

22 listopada – Święto Kredki
Kolorowe kredki, Źródło: Pixabay

Kredki ołówkowe, pastele i inne… Tak proste przedmioty, a mają swoje święto. Odgrywają one szczególną rolę w życiu dziecka, ponieważ to właśnie najmłodsi wykorzystują te przyrządy do rysowania i wyrażania emocji, przejawiających się za pomocą użytych barw w wykonanym obrazku. Także wielu wspaniałych artystów wykorzystywało kredki do rysowania dzieł.

Historia kredek

Termin kredka po raz pierwszy został użyty w 1644 roku, natomiast zastosowanie tego przedmiotu było znane już starożytnym Egipcjanom, lecz przy użyciu wosku z kolorami, który utrwalał barwę na powierzchni. Wosk pszczeli w połączeniu z kolorowym pigmentem pomagał utrzymać kolor na kamieniu. Pierwowzór kredek miał miejsce w Europie i składały się one z węgla drzewnego oraz oleju. Niestety, nie wiadomo, w jakich latach to się stało. Polemizuje się, że rzymski uczony – Pliniusz Starszy – opisał jako pierwszy techniki rysowania kredkami woskowymi. Leonardo da Vinci używał pasteli w roku 1495. Słynni malarze i artyści wykorzystywali od końca lat 90. XVIII wieku kredek zwanych „conté”, czyli takich mających coś w sobie z pogranicza zwykłych, ale także z pastelowych.

Pierwsze kredki dziecięce

Crayola – to kredki dziecięce, które po raz pierwszy można było kupić na rynku. Ich producentem było amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące artykuły piśmiennicze. Te przybory można było nabyć od 1903 roku. Co najważniejsze, pudełeczko zawierało osiem sztuk w takich barwach jak: zieleń, żółć, pomarańcz, fiolet, czerwień, niebieski, brąz oraz czerń.

Dzieci rysujące kredkami, źródło: Pixabay

Zobacz: Zabawa – kochają ją dzieci, dorośli też. Pomysły na wspólną zabawę z dzieckiem.

Rodzaje kredek

Osoby, które interesują się rysowaniem, mają szeroką gamę wyboru typów kredek. Należy dodać, że każde z nich ma swoje zastosowanie i nadają się do innej techniki. Możemy więc wyróżnić takie rodzaje jak:

  • ołówkowe,
  • świecowe,
  • plastikowe,
  • pastelowe (pastele suche lub olejne),
  • akwarelowe,
  • grafitowe,
  • z glinki kaolinowej.

Święto Kredki – obchody

Podsumowując, Święto Kredki obchodzą głównie najmłodsze pociechy w przedszkolu, czy też we wczesnych klasach szkoły podstawowej. Nauczyciele i wychowawcy najczęściej organizują dzieciom konkursy plastyczne, które mają być wykonane za pomocą użycia wybranego typu kredek. Potem następuje rozstrzygnięcie rywalizacji, a zwycięzcy otrzymują nagrody – często w postaci kompletów kolorowych kredek!

Zobacz: DZIEŃ KREDKI… kilka pomysłów na zabawy…

Fasolki, Kolorowe Kredki

Autor: Dominika Jeziorek
Źródła: wynalazki.andrej.edu.pl, artpap.com, historyofpencils.com, pixabay.com

Dominika Jeziorek

Ukończyłam Dziennikarstwo i komunikację społeczną (licencjat) na Akademii Ignatianum w Krakowie. 👩‍🎓 Aktualnie jestem studentką studiów II stopnia tego samego kierunku. Oprócz tego interesuję się resocjalizacją. Wierna fanka happysadu. 🎼

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x