Kategorie

Urządzanie domowej siłowni na poddaszu

Urządzanie domowej siłowni na poddaszu
Przeszklona domowa siłownia / pexels.com

W obecnych czasach bardzo modny jest zdrowy styl życia, który dotyczy między innymi odżywiania oraz pięknej sylwetki. Muskularne i smukłe ciało jest bardzo pożądane, ale trzeba na nie zapracować. W związku z tym, pojawia się pytanie gdzie ćwiczyć; na siłowni publicznej czy w innym miejscu? Dla osób, które nie przepadają za oceniającym wzrokiem obcych jest inne rozwiązanie. Mianowicie urządzenie własnej, domowej siłowni.

domowa siłownia ćwiczenia / pexels.com
Pełnia skupienia w domowej siłowni

Jak wygospodarować przestrzeń na domową siłownię?

W przypadku pojedynczych akcesoriów do ćwiczeń takich jak mata i para hantli, nie ma większego znaczenia, czy będą one przechowywane w salonie, na przykład w miejscu ćwiczeń z trenerami fitness z You Tube czy w specjalnym pomieszczeniu. Niestety pomieszczenie dzielone z innymi mieszkańcami powoduje to, że nie zawsze jest możliwe przeprowadzenie treningu. Natomiast w przypadku większego i liczniejszego sprzętu warto, aby zagospodarować odrębne pomieszczenie do tego celu. Zapewni to odizolowaną przestrzeń, w której wzrok innych mieszkańców domu nie będzie rozpraszał ćwiczącego oraz umożliwia koncentrację na treningu. Zatem gdzie urządzić domową siłownię, jeżeli wszystkie pomieszczenia są zajęte? Najtrafniej będzie zwrócić się w stronę poddasza, które w wielu domach nie jest całkowicie zagospodarowane. Nawet jeżeli ta przestrzeń jest zagracona, to po gruntownych porządkach, można tam przeważnie uzyskać dostateczną przestrzeń. 

trening siłownia / pexels.com
Jasna, lustrzana, domowa siłownia

Zobacz: Jak polubić aktywność fizyczną w czasach pandemii?

Kolor ścian domowej siłowni na poddaszu

Kiedy dostępna jest już dostateczna przestrzeń do zagospodarowania, trzeba ją odpowiednio urządzić. W przypadku małych poddaszy warto pomalować ściany na biały i ciepły kolor w celu powiększenia optycznego przestrzeni. Taka energetyczna i świeża barwa pozytywnie wpływa na ludzi, co przekłada się na motywację do ćwiczeń. W przypadku większych pomieszczeń dobrze sprawdzą się intensywniejsze kolory takie jak żółty, pomarańczowy i zielony, które są wesołe i dodają wigoru. Można je stosować solo – jednolicie na wszystkich ścianach lub w sprawdzonych połączeniach z bielą lub innymi barwami. Dobór najlepszej kolorystyki jest kwestią indywidualną zależną od preferencji. 

Zobacz: Jak urządzić elegancki salon w ciemnych kolorach?

Idealne elementy do domowej siłowni

Najlepiej jeżeli na poddaszu jest kilka okien lub jest możliwość ich zamontowania. Światło dzienne dobrze wpływa na ludzi zatem przyda się ono ćwiczącym. Ponadto okna umożliwiają łatwe obniżenie temperatury oraz przewietrzenie pomieszczenia. W celu rozświetlenia i odświeżenia przestrzeni stosuje się lustra, które odbijają i rozpraszają światło. Ponadto własne odbicie sprzyja motywacji do ćwiczeń i zapewnia stałą kontrolę zmian budowy ciała. Nie preferuje się umieszczania w siłowni zbędnych przedmiotów, aby nie absorbowały uwagi ćwiczącego. Preferuje się jedynie urządzenia do ćwiczeń oraz użyteczne półki, pojemne kontenery i organizery na sprzęt. Elementem, który powinien się znaleźć w domowej siłowni jest roślina. Zieleń ma kojący wpływ na człowieka, odświeża powietrze i ociepla pomieszczenie. Siłownia ma być funkcjonalna, ale na tyle przyjemna, aby chciało się do niej wracać. Warto zastosować oświetlenie dające jasne światło o szerokim zakresie, aby równomiernie rozjaśniać przestrzeń.

ćwiczenia siłownia kobieta / pexels.com
Domowe ćwiczenia

Dobra rada: nie gromadzi się sprzętu na zapas, który w najbliższym czasie nie będzie używany. Zapobiegnie to zagraceniu przestrzeni oraz niepotrzebnego wykorzystania środków. W domowej siłowni powinien znajdować się jedynie ten sprzęt, który jest obecnie używany.

Zobacz: Urządzanie domu w luksusowym Stylu Hampton

Podsumowanie

Urządzenie domowej siłowni jest świetnym pomysłem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy dla osób, które mają kilkuletni plan treningowy. Ponadto w domowym zaciszu, na odizolowanym poddaszu, łatwo zapewnić warunki do treningu w skupieniu, w którym nikt nie będzie przeszkadzać. Osobiste urządzanie przestrzeni zapewnia dopasowanie każdego elementu do własnych preferencji. Dzięki temu można stworzyć domową siłownię, do której będzie się dużo chętniej wracać niż do tej powszechniej.

Zobacz: Artykuł o urządzaniu domowej siłowni

Autor: Zuzanna Kulis

Zuzanna Kulis

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x