Kategorie

Protesty podczas szczytu państw G-20!

Protesty podczas szczytu państw G-20!
pixabay.com

W ten weekend w Arabii Saudyjskiej odbędzie się szczyt G-20. Szefowie państw dwudziestu największych światowych gospodarek będzie dyskutować nad kształtem przyszłych działań. Obrońcy praw człowieka uważają, że miejsce obrad nie powinno odbywać się w miejscu, gdzie nagminnie łamane są prawa człowieka. Z tego powodu obradom towarzyszą protesty.

Aktywiści wzywają do wywarcia presji

Pixabay.com

Początkowo obrońcy praw człowieka wzywali liderów państw, które będą uczestniczyć w spotkaniu do bojkotowania szczytu. Jednak apele zignorowano. Aktywiści wezwali przywódców państw zaproszonych na obrady grupy G-20 do skorzystania z okazji do wywarcia presji na saudyjskie władze. Mimo że w Arabii Saudyjskiej prawa człowieka są łamane w wielu aspektach, aktywiści wyróżniają trzy najważniejsze sprawy: uwięzienie grup aktywistek, zabójstwo dziennikarza w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w 2018 oraz pięcioletni konflikt z udziałem Arabii Saudyjskiej, która wspiera rebeliantów w Jemenie.

Zobacz: Polska jak Białoruś?! Joe Biden i Donald Trump walczą o fotel prezydenta

Prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej

Grupa kobiet w tym Loujain al-Hathloul – uznana przez magazyn Time za jedną z najbardziej wpływowych arabskich kobiet, protestowały przeciwko systemowi opieki mężczyzn nad kobietami w Arabii Saudyjskiej oraz prowadziły kampanię na rzecz prawa kobiet do prowadzenia pojazdów, które zastało przyznanego przez saudyjskie władze w czerwcu 2018 r. Wkrótce po tym, grupa aktywistek zatrzymano. Obrońcy praw człowieka uważają, że kobiety są torturowane, jednak władze Arabii Saudyjskiej zaprzeczają tym informacjom. Uważają, że przewodnictwo w G – 20 jest równoznaczne z „nieustającym zaangażowaniem w utrzymanie tempa” na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet i dziewcząt na całym świecie.

Źródło: youtube.com

Brutalne zabójstwo dziennikarza

Dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego uduszono, a następnie poćwiartowano przez saudyjską grupę specjalną. Ośmiu mężczyzn skazano po procesie, który powszechnie potępiono za to, że nie pociągnięto do odpowiedzialności karnej, faktycznych sprawców zabójstwa. Uniewinniono Sauda al-Qahtaniego, bliskiego doradcy przywódcy kraju Mohammada Bin Salmana, który był obecny podczas tortur. Specjalistka ONZ, która badała sprawę morderstwo, Agnès Callamard, wezwała kraje  G – 20 do zajęcia stanowiska w tej sprawie.

Zobacz: Rozpoczął się strajk generalny na Białorusi

Najgorszy kryzys humanitarny na świecie

Konflikt w Jemenie, w którym Arabia Saudyjska bierze aktywny udział, wpierając rebeliantów, jest uznany przez ONZ za najgorszy kryzys humanitarny na świecie. Konflikt trwa już pięć lat, obie strony oskarżono o popełnienie zbrodni wojennych. Arabia Saudyjska odpowiada za naloty, w której ginie niepokojąco duża ilość ludności cywilnej. Organizacje zajmujących się prawami człowieka wezwało do zaprzestania sprzedaży broni do Arabii Saudyjskiej. Apel szczególnie skierowano do przywódców państw z grupy G-20.

Zobacz: Unia Europejska wprowadza nowe sankcje na Białorusi

Oficjalna strona Amnesty International

Autor: Zofia Kwiatkowska
Źródło: bbc.com

Zofia Kwiatkowska

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x