Kategorie

Urządzanie łazienki w stylu prowansalskim

Urządzanie łazienki w stylu prowansalskim
Klasyczna łazienka w stylu prowansalskim / pexels.com

Inspiracją do powstania wnętrz w stylu prowansalskim były piękne regiony wschodniej Francji. Malownicze pola lawendy, lazurowa woda Morza Śródziemnego, romantyczne uliczki bezpośrednio wpłynęły na aranżacje domów tych okolic. Styl prowansalski wpisuje się w wizję jasnego, przytulnego, eleganckiego wnętrza z naturalnymi akcentami. Elementy użyte w łazienkach w tym stylu bardziej kojarzą się z salonem i to sprawia, że tak miło spędza się w nich czas.

Charakter stylu prowansalskiego

Wnętrze aranżowane pod wpływem pięknego otoczenia ma kilka charakterystycznych cech. Absorbuje klimat przestrzeni do własnego wnętrza, dzięki czemu łazienki w stylu prowansalskim są jasne, przestronne i oszczędne w wyposażeniu. Nie znaczy to, że umeblowanie jest biedne. Wręcz przeciwnie, prostota jest szczytem wyrafinowania również w tym przypadku. Używa się pojedynczych, funkcjonalnych elementów, które jednocześnie ozdabiają i tworzą klimat pomieszczenia. 

Zobacz: Niebagatelny wygląd ścian, czyli dekoracyjne pasy na ścianie

Ściany i podłogi w łazience w stylu prowansalskim

Nieodzowne jest użycie drewna, kamienia lub jego imitacji oraz motywów roślinnych. Ściany często pokryte są jasnymi farbami lub tapetami o delikatnych wzorach, ornamentach czy motywach roślinnych. Użycie kafelek ogranicza się do funkcjonalnego minimum i umieszcza się je przy wannie i umywalce, aby ograniczyć negatywny wpływ wody. W styl prowansalski świetnie wpisują się płytki imitujące jasny kamień, który podkreśla naturalny charakter. Często stosuje się je na podłodze, ponieważ dobrze znoszą zachlapania. Bardziej szykownym rozwiązaniem jest użycie drewnianych, bielonych desek, co bardzo podkreśla naturalny charakter wnętrza, ale jest bardziej kosztowne.

 łazienka w stylu prowansalskim / pexels.com
Piękna i ponadczasowa łazienka w stylu prowansalskim

Zobacz: Urządzanie kuchni w stylu skandynawskim

Meble do łazienki w stylu prowansalskim

Omawiany styl inspirowany jest stosunkowo starymi aranżacjami, także obecnie nie stosuje się nowoczesnych elementów. Uwaga skupia się na pięknych i tradycyjnych detalach. Dominującym surowcem, z jakiego wykonuje się meble jest drewno bielone, postarzane lub malowane na biało. W łazienkach w stylu prowansalskim wykorzystuje się proste i geometryczne meble, takie jak starodawne komody czy kredensy. Ponadto dekoruje się je rzeźbionymi zdobieniami. Do drewnianych mebli świetnie pasują porcelanowe gałki i delikatne motywy roślinne naniesione techniką decoupage, co sprawia, że meble są niepowtarzalne. 

wanna / pexels.com
Retro wanna

Zobacz: Oswojona natura czyli ogród naturalistyczny

Wyposażenie jak z Prowansji

Najbardziej trafnym wyborem będą jasne elementy retro zrobione z drewna i porcelany. Wanna wolnostojąca o giętych nóżkach i wygiętej linii brzegu świetnie podkreśli klimat łazienki prowansalskiej. Idealnie pasować do niej będą starodawne baterie z kurkami. Umywalka przeważnie jest w kształcie misy, która jest postawiona na stylizowanej szafce. Im bardziej prosta i klasyczna forma tym lepiej. Obok umywalki nie może zabraknąć porcelanowej retro mydelniczki czy pojemnika na mydło w płynie. Nad szafką obowiązkowo musi znaleźć się duże lustro w najlepiej drewnianej i ozdobnej ramie. Wnętrze zyska dzięki temu na optycznej przestrzeni.

Klasyczny i piękny styl prowansalski

Aranżacja harmonijnego wnętrza w stylu prowansalskim wcale nie musi być trudna. Wystarczy stosować sprawdzone połączenia i wzory. Bielone, drewniane meble ze zdobieniami, porcelanowa wolnostojąca wanna, naturalne dodatki i elementy w stylu retro, to klucz do pięknego prowansalskiego stylu. To świetny pomysł dla osób z zamiłowaniem klasyki o naturalnym charakterze.

Zobacz: Inspiracje w stylu prowansalskim

Autor: Zuzanna Kulis

Zuzanna Kulis

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x