Kategorie

Maciej Olbrych z piosenką o strajku kobiet!

Maciej Olbrych z piosenką o strajku kobiet!
Maciej Olbrych instagram.com/maciekolbrych

Manifestacje kobiet przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego nie ustają, chociaż jest ich coraz mniej. Walka przeniosła się do internetu, gdzie coraz więcej gwiazd i celebrytów bierze w niej udział. Maciej Olbrych oprócz zwykłego wsparcia poszedł krok dalej i…nagrał piosenkę!

Pod koniec października br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Zobacz: Liderki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet o środowych zajściach w Warszawie

Tak skandaliczna decyzja sprawiła, że niemal następnego dnia kobiety wyszły na ulicę. W wielu miastach w Polsce zaczęły się protesty oraz blokady samochodowe, które trwają do dziś.

Michał Piróg na Strajku Kobiet w Warszawie

Jak wiadomo, nie każdy jest w stanie wyjść na ulicę i walczyć. Mimo, że na protestach można było spotkać gwiazdy i celebrytów, zdecydowana większość z nich wypowiada się na ten temat online. Podejmują oni nie tylko dyskuje na portalach internetowych, ale także nagłaśniają sprawę poprzez sztukę, co zrobił m.in. Michał Szpak nagrywając „protest song”, czy angażując się w publiczne czytanie „Dziadów”.

Zobacz: Michał Szpak bierze udział w Strajku Kobiet

Protest song od Macieja Olbrycha

Maciej Olbrych to 32-latek, który zyskał popularność dzięki występowi na Openerze w 2010 roku, gdzie zaprezentował się jako wokalista zespołu Popkultura. Mężczyzna jest nie tylko piosenkarzem, ale także klawiszowcem, kompozytorem i autorem wszystkich tekstów.

Po wydaniu debiutanckiej płyty, zespół zawiesił działalność. Ostatnio powrócili jednak z nowym albumem „Miłość Zdrada”, a teraz grupa okazuje wsparcie protestującym w Strajku Kobiet nagrywając protest song- „Na czarno”.

Jak mówi Maciej Olbrych w rozmowie z plejadą:

Piosenka powstawała zaraz po październikowych strajkach. Byłem tam ze znajomymi i uznałem, że sam marsz to za mało, aby wesprzeć kobiety w walce o ich podstawowe prawa. To kwestia, która dotyczy nas wszystkich i nie ma tu miejsca na obojętność.

Dodatkowo opisuje klimat powstanego utworu:

Chcieliśmy wraz z zespołem oddać atmosferę tych wydarzeń. Niepokój i bunt społeczny, ale też poczucie wspólnej sprawy. Kultura i sztuka to najgłośniejszy megafon a ta piosenka jest naszym transparentem. Dziewczyny, Popkultura maszeruje razem z wami! Na czarno!

Źródło: plejada.pl
Autor: Nadia Szczech

Nadia Szczech

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x