Kategorie

Znaki zodiaku – czy mają wpływ na to, jacy jesteśmy?

Znaki zodiaku – czy mają wpływ na to, jacy jesteśmy?
fot. Pixabay

Od wieków trwa dyskusja na temat tego, czy układ gwiazd ma wpływ na ludzi. Mowa oczywiście o ich układzie w dniu, w którym się urodziliśmy. Czy naprawdę dzień, miesiąc i rok, w którym przyszliśmy na świat ma znaczenie dla naszej osobowości? Zwolennicy znaków zodiaku uważają, że tak, natomiast sceptycy są przeciwnego zdania. Astrologia to wciąż nieodkryta dziedzina, a jej ustalenia mogą zadziwiać.

Jakie wyróżniamy znaki zodiaku?

Warto byłoby zacząć od tego, jak dzielimy znaki zodiaków. Istnieje kilka kategorii ich podziałów, jednak najpopularniejsze z nich to podział na znaki pozytywne i negatywne, podział na krzyże oraz żywioły. Podział znaków zodiaku na pozytywne i negatywne dotyczy ich energii. Znaki pozytywne (Baran, Bliźnięta, Lew, Waga, Strzelec, Wodnik) charakteryzują się energią aktywną, ekstrawertyczną. Pozytywne znaki zodiaku reagują świadomie i czujnie na każdy impuls z zewnątrz. Z kolei znaki negatywne (Byk, Rak, Panna, Skorpion, Koziorożec, Ryby), charakteryzują się energią pasywną, introwertyczną. Pozytywne są wszystkie znaki powietrza i ognia, negatywne – wszystkie znaki ziemi i wody.

Zobacz: Wenus pod lupą naukowców

Znaki zodiaku - czy mają wpływ na to, jacy jesteśmy?
fot. Pixabay

Zobacz: Więcej informacji o znakach zodiaku

Podział na krzyże

Krzyż kardynalny, ze znakami Barana, Raka, Wagi i Koziorożca, ukierunkowuje zainteresowania przede wszystkim na świat zewnętrzny. Znaki z wieloma planetami w krzyżu kardynalnym mają uczucie, że nadają rzeczom pierwszy impuls, dążą w życiu do określonego celu, czują, że są w stanie zrobić coś dla innych. Krzyż stały, czyli znaki Byka, Lwa, Skorpiona i Wodnika, nadaje zainteresowaniom kierunek do wewnątrz, na siebie samego. Odbierane bodźce zewnętrzne służą do uświadomienia sobie własnych pobudek działania. Wpływ świata zewnętrznego na osobowość jest znikomy. Krzyż zmienny ze znakami Bliźniąt, Panny, Strzelca i Ryb, nosi cechy poprzednich krzyży, zainteresowania kierują się zmiennie, raz na świat zewnętrzny, raz na siebie samego. Oznacza to dużą elastyczność w podejściu do nowych doświadczeń i łatwość dostosowania do okoliczności.

Zobacz: Animacja od NASA objaśnia podróż z prędkością światła

Podział ze względu na żywioły

Żywiołom przypisuje się w psychologii i astrologii określony typ człowieka. Będąc w „swoim żywiole” odczuwa się wewnętrzną harmonię, jest się na swoim miejscu. Każdy znak przynależy też do jednego z czterech żywiołów: ognia, ziemi, powietrza i wody. Znakami ognia są Baran, Lew i Strzelec. Ich celem jest odkrywanie własnej mocy i podwyższanie stopnia samoświadomości. Podstawowe cechy znaków z grupy ognia to dynamizm, entuzjazm i inicjatywa. Byk, Panna i Koziorożec są znakami ziemi. Dążą do opanowania materialnych stron życia. Znakom ziemi przypisuje się: ostrożność, praktyczność, realizm. Znaki powietrza to Bliźnięta, Waga i Wodnik. Dla nich istotne są intelekt i kontakt z otoczeniem. Podstawowe cechy znaków z tej grupy to racjonalizm, skłonność do teoretyzowania, komunikatywność, aktywność społeczna. Znaki wody to z kolei Rak, Skorpion i Ryby. W ich skali wartości najważniejsze miejsce zajmują uczucia i nastroje. Ich podstawowe cechy to wrażliwość, subiektywność i niekonkretność.

Wszystko to zostało ustalone przez astrologów wiele wieków temu. Czy ich odkrycia się spełniają? Czy powinniśmy w nie wierzyć i podążać ich śladami? To zależy już od nas samych.

Zobacz: Półcieniowe zaćmienie Księżyca i burzowa pełnia. Oto, co przygotowało dla nas niebo

Znaki zodiaku - czy mają wpływ na to, jacy jesteśmy?
fot. Pixabay

Autor: Renata Nawrocka

Renata Nawrocka

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x