Kategorie

Czy niebawem wrócą niedziele handlowe?

Czy niebawem wrócą niedziele handlowe?
Zakupy Pixabay

Czasowe zniesienie handlu w niedziele zaproponowała senacka Komisja Zdrowia. Komisja wniosła o rozpoczęcie postępowania i stworzenia projektu ustawy.

Czy powstanie nowy projekt ustawy?

 Sprawa dotyczy nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Projekt dotyczy przede wszystkim tego aby dokonać zniesienia zakazu handlu na czas epidemii i na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego. W takim projekcie zniesiony miałby być zakaz wykonywania pracy w handlu przez zatrudnianych pracowników i czynności z tym powiązanych.  Wszystkie proponowane działania miałby polepszyć sytuację gospodarczą w obszarze handlu. Spowodowałoby to również zwiększenie płynności towarów i wzrost ofert pracy w sklepach. Dodatkowy dzień przyczyniłby się również do lepszego zachowania dystansu społecznego. Takie to argumenty znalazły się w uzasadnieniu wnoszonego projektu. Pracownicy skorzystaliby na takiej zmianie i zyskali dwie niedziele wolne w miesiącu.

zakupy w niedziele
Zakupy w niedziele/ Źródło: Pixabay

Czy zniesienie zakazu jest zaleca OECD?

            Do zawieszenia handlu w niedziele nawoływała w Polsce Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.  Handel to obszar, który ma bardzo duży wpływ na rynek pracy w Polsce. Prawie 10 procent osób pracowało w sektorze prywatnym. Według opinii OECD wprowadzenie takich zmian nie będzie korzystne z powodu pandemii i zmniejszonego ruchu w sklepach. Polacy znacznie częściej wybierają dzisiaj zakupy online zastępując je tradycyjnymi sklepami. Jednak ważnym argumentem może być fakt, że dodatkowy dzień na zakupy pomógłby w zmniejszenia ruchu w dużych sklepach.

Jeśli jednak zmiana to kiedy?

            Nie są jeszcze znane dokładne ustalenia i kiedy miałyby być wprowadzone zmiany. Na chwilę obecną jest to tylko złożony projekt, który musi być poddany wielu dyskusją i analizom. Niewątpliwie ważna jest w tym momencie sytuacja związaną z epidemią.  Takie zmian jednak pozwoliłyby dodatkowo na większe składki społeczne, zdrowotne i mniejsze koszty ponoszone na ochronę zdrowia. W przypadku akceptacji takich decyzji zmian weszłaby w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia. Nie jest to jeszcze nic pewnego i pozostaje tylko czekać na nowe decyzje i ustalenia.

Zobacz: Strona internetowa biznesinfo.pl

Zobacz: W sklepach drożej niż w lipcu. Szczególnie cena jednego produktu podskoczyła wysoko w górę

Zobacz: Projekt ustawy budżetowej na rok 2021. Duży deficyt

Autor: Ewelina Makoś

Źródło: polsatnews.pl

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x