Kategorie

Protest rolników już dziś! Będą blokady na drogach.

Protest rolników już dziś! Będą blokady na drogach.
W ramach protestu rolnicy zablokują główne drogi - pixabay.pl

W środę 21 października 2020 roku rolnicy wyjdą po raz kolejny na ulicę żeby protestować. Wiązać się to będzie z utrudnieniami dla kierowców. Rolnicy ustawią blokady na kluczowych drogach i będą przepuszczać ruch, co pół godziny.

Czemu rolnicy protestują?

Protest w dniu dzisiejszym jest kontynuacją wcześniejszych protestów przeciwko uchwaleniu piątki dla zwierząt. Prezes Izb Rolniczych popiera protestujących. Główną kwestią sporną jest temat uboju rytualnego oraz likwidacji chowu norek. W ubiegłym tygodniu do Senatu trafiło 30 poprawek, teraz czekających na zatwierdzenie przez Sejm. Senat wnioskuje o wykreślenie ograniczenia uboju rytualnego drobiu oraz podtrzymanie zasad dotyczących hodowli zwierząt futerkowych do 31 lipca 2023 roku.

Zobacz: Oficjalną stronę Sejmu

Rolnicy karzą kierowców

Wcześniejsze protesty zablokowały drogi pod Siedlcami oraz w stolicy. Teraz planują protesty i blokadę między innymi na trasie Warszawa-Moskwa, dodatkowo słyszymy:

– Apeluję do kierowców, żeby na trasie Warszawa-Moskwa, a szczególnie Siedlce, Terespol, nie poruszać się w tym dniu, dlatego że ruch będzie znacznie utrudniony, będzie tam kilka blokad. Oczywiście przewidujemy rotacyjne przepuszczanie samochodów, co pół godziny, ale i tak spowoduje to ogromne opóźnienia – powiedział Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ, przeczytamy na businessinsider.com.pl

Zobacz też: 356 główek kapusty przed Sejmem. Sprzeciw rolników

Rolnicy argumentują swoje zachowanie w następujący sposób:

„ustawa ta spowodowała powstanie ogromnych napięć społecznych poprzez nieodpowiedzialne i fałszywe przedstawianie obrazu polskich rolników, jako osób zacofanych, pozbawionych empatii i humanitaryzmu. Co więcej, takie hasła negatywnie wpływają także na odbiór polskiego rolnictwa poza granicami kraju, przyczyniając się do utrwalania stereotypu niekonkurencyjnego i nienowoczesnego rolnictwa, które nie może skutecznie konkurować z rozwiniętymi gospodarkami Unii Europejskiej” – według Krajowej Rady Izb Rolniczych, przeczytamy na businessinsider.com.pl

Zobacz też: Beata Mazurek krytykuje protesty uczniów i popiera ministra edukacji i nauki

Na koniec samorząd rolniczy przekazuje, że nie czekają na odszkodowania, ani jałmużnę. Chcą jedynie zaprzestania działań szkodzących im i ich rodziną. Chcą się rozwijać i nie martwić o nadchodzące jutro, a ustawy bardzo nadwyrężają ich możliwości i budżet. Proszą też o patrzenie na ich sytuacje przez pryzmat epidemii koronawirusa i kryzysu gospodarczego.

Autor: Weronika Kuchciak

Źródło: businessinsider.com.pl

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x