Kategorie

Oko w oko z niedźwiedziem

Oko w oko z niedźwiedziem
www.creativecommons.org Autor: Princess-Lodges

Niedźwiedzie to dzikie zwierzęta, które potrafią być bardzo niebezpieczne. Możemy podziwiać jest w Zoo, lub spotkać wędrując po górach. Ta druga opcja jest nieco groźniejsza. Spotkanie z niedźwiedziem to niezapomniane przeżycie.


Nasze polskie misie

www.creativecommons.org Autor: Marie Hale

Zobacz: Niedźwiedź w Dolinie Kościelskiej

Obecnie na Podkarpaciu żyje około 90% niedźwiedzi, to 200 osobników. W latach 70 tych w południowo-wschodniej Polsce, występowało około 20 osobników. Wówczas, niedźwiedzie można było spotkać jedynie w Bieszczadach. W połowie lat 90 tych było ich około 50 sztuk. Kolejno z roku na rok liczba niedźwiedzi wzrastała.


Czy niedźwiedzie są groźne?

www.creativecommons.org Autor: Eric Kilby

Zobacz: Spotkanie z niedźwiedziem w zimie

Niedźwiedzie zazwyczaj unikają ludzi i spacerują swoimi ścieżkami. Nie wykluczone są przypadki spotkania z niedźwiedziem „oko w oko”. Niedźwiedź waży do 600 kg, a długość życia szacuje się od 20-35 lat. Brak wyobraźni może spowodować tragedię. Co stało się udziałem 11 latka z Rosji. Chłopak prowokował niedźwiedzie w Zoo, drażnił je, niebezpiecznie się zbliżał. Zwierzęta wciągnęły go do klatki i rozszarpały.


Spotkanie z niedźwiedziem

www.creativecommons.org Autor: Ian E. Abbott

Zobacz: Oko w oko z niedźwiedziem

Musimy zdawać sobie sprawę, że niedźwiedź to nie miś z dobranocki. Te zwierzęta naturalnie nie szukają kontaktu z człowiekiem. Może się zdarzyć, że niedźwiedź stanie nam na drodze. Należy zachować spokój. Nie wskazane są gwałtowne ruchy, ucieczka. Zwierzę automatycznie puści się w pościg za nami. Zaleca się stanie w miejscu, oraz powolne wycofywanie się. Możemy głośno rozmawiać, to da do rozumienia misiowi, że nie chcemy go napaść ani zaskoczyć. Należy unikać kontaktu wzrokowego, może być on odczytany jako prowokacja.


Jak zachować się w razie ataku?

www.creativecommons.org Autor: Tambako the Jaguar

Zobacz: Blokady na drogach

Może zdarzyć się, że niedźwiedź zmierza w naszym kierunku, należy położyć się na ziemi w pozycji embrionalnej chroniąc kark. Całkiem prawdopodobne jest, że niedźwiedź obwącha nas i odejdzie. Gdyby zwierzę zaczęło nas drapać i gryźć, należy podjąć walkę i uderzać mocno w nos, oczy i uszy. Gaz pieprzowy na dzikie zwierzęta, może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Zobacz: Niemieckie Alpy zamknięte

Autor: Agata Geronin

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x