Kategorie

Wybory prezydenckie w USA: pierwsze głosy oddane

Wybory prezydenckie w USA: pierwsze głosy oddane
pixabay.com
wybory
pixabay.com

Od piątku Amerykanie mogą oddawać swoje głosy w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Obywatele USA mogą oddać głosy osobiście albo za pomocą pakietów wysłanych pocztą. Możliwość wcześniejszego głosowania nigdy nie cieszyła się tak dużym powodzeniem.

Rekordowa liczba głosów

W piątek zarejestrowano 22 miliony oddanych głosów. W tym samym okresie w poprzednich wyborach prezydenckich w 2016 roku oddano tylko 6 mln głosów. Eksperci uważają, że wcześniejsze głosowanie zyskało na popularności z powodu pandemii koronawirusa. Wiele osób chciało uniknąć tłumów w lokalach wyborczych w dniu głosowania, jednak tak się nie stało. Z powodu niepodziewanie dużej frekwencji, wiele osób chcący wcześniej oddać głos, musiały czekać nawet w 11 – godzinnej kolejce.

Zobacz: Trump wznawia swoją kampanię wyborczą

Dotychczas głosowali głównie Demokraci

Pierwsze ustalenia wskazują, że większość obywateli, którzy zdążyli oddać swój głos w wyborach prezydenckich, są zarejestrowani jako wyborcy Partii Demokratycznej. Może ich być nawet dwukrotnie więcej. Wśród wyborców Demokratów, którzy zdążyli już oddać swoje głosy, wyróżnia się dwie grupy społeczne: kobiety i Afroamerykanie. Eksperci uważają, że szczególnie ta grupa społeczna jest zmotywowana, aby okazać swoją niechęć do Trumpa z powodu jego polityki rasowej. Wielu członków tej społeczności po raz pierwszy zarejestrowało się, aby móc głosować w wyborach po fali protestów na rzecz sprawiedliwości rasowej, które trwały przez całe lato po zabójstwie George’a Floyda przez policję w Minnesocie.

Zobacz: Prezydent Donald Trump ogłasza „Platynowy Plan”

Wyścig po fotel prezydencki wciąż trwa

Nawet przewaga we wcześniejszym głosowaniu, nie oznacza wygranej kandydata Demokratów Joe Bidena. Wyborcy Partii Republikańskiej już ogłaszają wielką mobilizację w dniu wyborów. Sugerują też, że nie wierzą w głosowanie korespondencyjne, ponieważ może one doprowadzić do wielu nadużyć. Eksperci uważają, że najważniejszą rolę mogą odegrać młodzi wyborcy, którzy okazali się kluczowi dla wygranej Baracka Obamy w 2008 roku.

Zobacz: Kiedy prezydent USA zacznie spotykać się z wyborcami?
Oficjalna strona Białego Domu

Autor: Zofia Kwiatkowska
Źródło: bbc.com

Zofia Kwiatkowska

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x