Kategorie

Macron zapowiedział walkę z islamskimi ekstremistami

Macron zapowiedział walkę z islamskimi ekstremistami
pixabay.com
Pixabay.com

W piątek około godziny 17 na przedmieściach Paryża doszło do morderstwa mężczyzny, który uczył w jednej ze szkół. Prezydent Francji Emanuel Macron określił to wydarzenia mianem „ataku terrorystycznego” i zapowiedział walkę z islamskimi ekstremistami.

Atak w piątkowe popołudnie

Nauczyciela zaatakowano na ulicach podparyskiego miasta Conflans-Sainte-Honorine. Jak relacjonują świadkowie napastnik odciął głowę mężczyźnie, krzycząc „Allahu Akbar”. Wezwana policja, szybko przybyła na miejsce morderstwa. Napastnik próbował uciec z miejsca zbrodni. W czasie pościgu zachowywał się agresywnie, dlatego policja go zastrzeliła. W wyniku śledztwa, aresztowano już dziewięć osób, w tym jedną osobę, która nie skończyła jeszcze 18 lat. Osoby podejrzane o współpracę z napastnikiem są z nim spokrewnione.

Zobacz: Znamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla!

Kim był nauczyciel?

Dziennikarzom gazety La Monde udało się ustalić, że zamordowany nauczyciel był nauczyciel historii i geografii. W czasie zajęć, podczas których była omawiana wolności słowa, użył jako przykładu karykaturę Mahometa, którą opublikował Charlie Hebdo, co wywołało oburzenie wśród niektórych  muzułmańskich uczniów. Nauczyciel miał im zasugerować, że jeśli czują się urażeni, mogą opuścić klasę. Mimo to, rodzice uczniów wnieśli wiele skarg, w związku z używaniem nieodpowiednich, ich zdaniem, materiałów. Jeden z rodziców, w Podczas wywiadzie z francuską agencją prasowa, opowiedział, że według jego syna nauczyciel był bardzo miły, bardzo życzliwy oraz bardzo serdeczny. Publikacja karykatury Mahometa spowodowała atak na redakcję Charlie Hebdo w 2015 roku. W wyniku ataku zginęło 12 osób, w tym rysownicy prześmiewczego portretu.

Zobacz: Prezydenci Trump, Macron i Putin wydali oświadczenie

Reakcje francuskich polityków

Według prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, morderstwo nosiło znamiona „islamistycznego ataku terrorystycznego”. Zaznaczył również, że do morderstwa doszło, ponieważ nauczyciel wypełniał swoje obowiązki, jakim jest nauka o wolności słowa. Minister edukacji Jean-Michel Blanquer napisał na Twitterze, że zabicie nauczyciela jest atakiem na Republikę Francuską, a odpowiedź powinna być stanowcza. Wzywa również francuzów do zjednoczenia się w tym trudnym okresie.

Oświadczenie Ministra Edukacji
Twitter: @jmblanquer

Zobacz: Nowe obostrzenia we Francji. Co się zmieni?

Oficjalna strona prezydenta Francji

Autor: Zofia Kwiatkowska
Źródło: bbc.com

Zofia Kwiatkowska

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x