Kategorie

Prezydent Warszawy ma własne pomysły na obostrzenia!

Prezydent Warszawy ma własne pomysły na obostrzenia!
Rafał Trzaskowski, źródło https://www.facebook.com/rafal.trzaskowski/

Od jutra, 17.10, Warszawa wchodzi w czerwoną strefę. Prezydent m. st. Warszawa, Rafał Trzaskowski ma pomysły jak stolica powinna radzić sobie z tym ciężkim czasem. Nauczanie hybrydowe, studenci medycyny zaangażowani w wolontariat oraz utworzenie szpitali polowych.

Co z nauką?

Już jutro Warszawa stanie się czerwoną strefą, w której obowiązują specjalne zasady w związku z pandemią koronawirusa. Rząd postanowił, że uczelnie wyższe i szkoły średnie przejdą ponownie na nauczanie zdalne. Podstawówki mają działać normalnie. Rafał Trzaskowski przyznał, że jest zaskoczony tym rozwiązaniem, ponieważ jak mówi, nauczyciele oraz młodsze dzieci i ich rodzice są tak samo narażeni na zachorowanie z powodu wirusa jak starsi uczniowie. Prezydent Warszawy zaproponował tzw. nauczanie hybrydowe dla podstawówek, czyli część lekcji w szkole, reszta zdalnie. Chciałby, żeby dyrektorzy placówek oświatowych mogli podejmować decyzje dotyczące zamknięcia szkół w przypadku zachorowań.

Zobacz: Aktualne obostrzenia.

Za mało miejsc w szpitalach?

Aż 151 miejscowości w Polsce jest objętych czerwoną strefą. W Warszawie zanotowano do tej pory 9,5 tysiąca przypadków zarażenia COVID-19. Około trzy tysiące osób jest na przymusowej kwarantannie w domach, tyle samo podlega izolacji. Miejskie szpitale dostały zalecenia dotyczące wydzielania większej ilości łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Rafał Trzaskowski uważa, że to nie jest dobre rozwiązanie i proponuje stworzenie całych szpitali zajmujących się tylko pacjentami z COVID-19. Dodaje, że niezbędne będzie utworzenie szpitali polowych, np. w budynkach szkół z salami gimnastycznymi. Premier Morawiecki przekazał prezydentowi stolicy, że nie zabraknie respiratorów, natomiast istnieje obawa, że nie ma wystarczającej liczby osób, które mogą je obsługiwać. W związku z tym Rafał Trzaskowski zaproponował przeszkolenie studentów medycyny w tym celu. Studenci zostaliby wolontariuszami w tej kwestii.

Zobacz: Nowe obostrzenia we Francji.

Postanowienia ogólne

Od soboty zamknięte zostaną baseny i siłownie. Lokale gastronomiczne mogą pracować tylko do godziny 21:00, zaś kluby nocne zawieszają działalność. W komunikacji miejskiej może być zajętych jednocześnie tylko 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc. Od 19 października w życie wchodzi zakaz organizowania imprez okolicznościowych. Większe spotkania mogą liczyć do dziesięciu osób.

Autor: Karolina Knap
Źródło: onet.pl; facebook.com; pixabay.com

Karolina Knap

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x