Kategorie

Wielka Rafa Koralowa powoli znika

Wielka Rafa Koralowa powoli znika
Wielka Rafa Koralowa umiera, fot. Pixabay

Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży Australii to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Rozciągająca się na ponad 2300 kilometrów rafa została wpisana na listę światowego dziedzictwa Unesco, ze względu na jej samoistne i naukowe znaczenie. Niestety, ten niezwykły świat morskich stworzeń umiera.

Jak wygląda życie Wielkiej Rafy?

Naukowcy od wielu lat przeprowadzają badania dotyczące Wielkiej Rafy u wybrzeży Australii, która skrywa w sobie wiele tajemnic. Jest to jeden z największych i najbardziej złożonych ekosystemów na świecie. W wodach rafy żyje między innymi około 600 gatunków koralowców, 1625 gatunków ryb, 3000 gatunków mięczaków, 6 gatunków żółwi morskich, 30 gatunków wielorybów i delfinów, 133 gatunków rekinów i mant oraz 14 gatunków węży morskich. Rafa zajmuje powierzchnię 348 000 kilometrów kwadratowych i jest widoczna nawet z kosmosu. Warto wspomnieć o tym, że Wielka Rafa Koralowa to nie tylko bogata fauna i flora. Niewiele osób wie, że na jej dnie można spotkać wiele zabytków, takich jak wraki statków z II wojny światowej czy latarnie morskie. Niestety, Rafa jest bardzo delikatna i wrażliwa na zewnętrzne bodźce. Niezwykle łatwo ją zniszczyć. W dużej mierze przyczyniają się do tego ludzie.

Zobacz: Egzotyczne lasy

a
Wielka Rafa Koralowa, fot. Pixabay

Zobacz: Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Co się dzieje z Wielką Rafą Koralową?

Doniesienia naukowców badających Rafę od lat są bardzo niepokojące. Uczeni twierdzą, że przez ostatnie 25 lat straciła ona ponad połowę swoich koralowców. Przyczyną ich wyginięcia są cieplejsze wody morskie oraz wybielanie rafy. Blaknięcie koralowców jest skutkiem stresu środowiskowego. Podczas tego zjawiska koralowce wypierają glony, które są nie tylko ich pożywieniem, ale także schronieniem dla innych organizmów. W ten sposób rafa traci swój charakterystyczny, jaskrawy kolor i jej możliwość regeneracji jest coraz mniejsza. Po wybielaniu koralowce są bardzo podatne na uszkodzenia i nie są w stanie się rozmnażać. Co więcej, ogromny wpływ na życie i rozwój koralowców ma temperatura wód. W ostatnich latach ich średnia temperatura wzrosła o 1%, co ma śmiertelny skutek dla morskich organizmów. ONZ ostrzega, że jeśli temperatura wzrośnie o kolejne pół procent, to większość koralowców wyginie.

Zobacz: Tornada – żywioły bez barier

Jaka jest przyszłość Rafy?

„Nie ma czasu do stracenia – musimy jak najszybciej gwałtownie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych” – stwierdzili naukowcy. Jeśli tego nie zrobimy, Wielka Rafa Koralowa jest skazana na śmierć. Globalne ocieplenie, do którego w głównej mierze przyczyniają się ludzie, musi zostać zahamowane. Nie chodzi wyłącznie o Wielką Rafę, ale także o inne ekosystemy, które są zmuszone do walki o przetrwanie. Warto zastanowić się nad tym, co możemy zrobić dla środowiska. Być może uda nam się uratować miliony stworzeń.

fot. Pixabay

Zobacz: Burza tropikalna Gamma w Meksyku

Autor: Renata Nawrocka

Źródło:bbc.com

Renata Nawrocka

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x