Kategorie

Budka telefoniczna, jak za dawnych czasów

Budka telefoniczna, jak za dawnych czasów
Budka telefoniczna w Szczecinie - eska.pl ; Autor: Paweł Czyżewski

W Szczecinie stanęła budka telefoniczna. Dobrze znana z dawnych czasów, jeszcze sprzed ery komórek oraz królujących teraz smartfonów. Dziś odnowiona ma być sposobem na przybliżenie ludzi do historii szczecinian.

Co robi zabytek na ulicy?

Zobacz: Zabytki w Szczecinie

Kiedyś dobrze znana wszystkim żółta budka telefoniczna z żółtym telefonem i książką telefoniczna w środku. Dziś wygląda identycznie i stoi w Szczecinie, a jej celem jest opowiadanie historii. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu osoby, które chciały gdzieś zadzwonić musiały mieć dostępne impulsy na karcie. Dziś przy smartfonie niewypuszczanym z dłoni nie robi to na nas wrażenia. Jednak kiedyś nie dało się pisać sms, nie było łącza internetowego, a żeby zadzwonić trzeba było iść na zewnątrz do budki telefonicznej.

Zobacz też: Znaleziono oryginalne wydanie sztuki Szekspira!

Nowy projekt

Zamysłem budki jest odsłuchiwanie Szczecińskich historii. Automat ma nagrane historie szczecinian, których można wysychać. Autorką instalacji jest Monika Szpener i mówi:

– Żeby usłyszeć jedną z historii, należy po wejściu do budki podnieść słuchawkę. Wtedy właśnie wyświetli się informacja, żeby wybrać odpowiedni numer. Wykaz tych numerów i przypisanych do nich historii jest przyklejony nad aparatem telefonicznym […] – przeczytamy na eska.pl

Zobacz też: Tamara Łempicka – polska malarka wszech czasów?

Po wykonaniu tych czynności usłyszymy sygnał i nawiążemyobacz połączenie. Opowiedziana historia ma sprawić że poczujemy się realnie wciągnięci, a sama budka ma pomóc w wyobrażaniu sobie rzeczywistości słuchanej historii. Historie mają pochodzić od samych szczecinian, więc oni sami będą słuchać być może opowieści swoich sąsiadów. Albo też ludzi mijanych codziennie na ulicy nie wiedząc o tym.

Ta budka jest takim swego rodzaju prezentem. Prezentem od szczecinian dla szczecinian.- dodaje Monika Szpener, przeczytamy na eska.pl

Instalacja wyposażona jest w płyn dezynfekcyjny oraz chusteczki odkażające. Jeśli ludzie będą korzystać z automatu z głową i pamiętając że mamy czas nadzwyczajny na świecie, to nic złego się nie stanie. W budce trzeba przestrzegać zasad tak samo jak w miejscu publicznym, czyli maseczka zostaje na ustach i nosie, a dezynfekcja następuje przed i po skorzystaniu z urządzenia.

Autor: Weronika Kuchciak

Źródło: eska.pl

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x