Kategorie

Współczesne i niezależne kino rosyjskie

Współczesne i niezależne kino rosyjskie
pixabay.com

Kino rosyjskie od lat było kojarzone z propagandowymi produkcjami, które miały wypromować stanowisko władzy. Jednak ta sytuacja z roku na rok coraz bardziej się zmienia. Nowe pokolenia rosyjskich reżyserów, tworzy coraz to bardziej odważne produkcje, tworząc nowe współczesne rosyjskie kino.

Niemiłość/Нелюбовь (Andriej Zwiagincew, 2017)

„Niemiłość” to najnowszy film Andrieja Zwiagincewa, który został nominowany do Oscara w 2018 roku, w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Rosjanin wyreżyserował również inne znane filmy jak „Powrót” czy „Lewiatan”. W swoich filmach porusza problemy współczesnej Rosji, również takie do których nikt nie chce się przyznać. W „Niemiłości” opowiada historię pary, która jest w trakcie rozwodu. Kiedy powoli układają sobie nowe życia, ginie ich syn Alosza.

Źródło: YouTube

Wysoka dziewczyna/Дылда (Kantemir Balagov, 2019)

Ten nagrodzony w 2019 roku w Cannes film, opowiada o dwóch przyjaciółkach Maszy i Ije, które próbują ułożyć swoje życie w Leningradzie 2 1945 roku. Film opowiada o powojennej traumie z punktu widzenia kobiet. Taka perspektywa rzadko jest poruszany w popkulturze, w której dominuje przestawienia walk jako domena mężczyzn. Film inspirowany jest książką „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swiatłany Aleksijewicz.

Źródło: YouTube

Zobacz: Nie tylko Borat 2. Filmy, których tytuły są strasznie długie

Tlen/Кислород (Iwan Wyrypajew, 2009)

Film opowiada historię miłości dwójki bohaterów. Przewrotnie banalna opowieść, złożona jest z piosenek oraz teledyskiem. Każdy z utworów przedstawia fragment historii, która w końcu stanowi całość opowieści. Reżyser filmu, Iwan Wyrypajew dodaje do fabuły wiele metafizycznych elementów, które są bardzo charakterystyczne dla jego twórczości, a także ubogacają pozornie prostą historię. Warto zwrócić na świetną rolę polskiej aktorki Karoliny Gruszki, która nie tylko gra główną role, ale jest też żoną reżysera oraz jego muzą.

Źródło: YouTube

Zobacz: Animacja, gatunek nie tylko dla dzieci

Słońce nade mną nie zachodzi/Надо мною солнце не садится (Lubow Borisowa, 2019)

„Słońce nade mną nie zachodzi”
Instagram: altan_baybal

Kino jakuckie, to jedno z najnowszych gałęzi rosyjskiej kinematografii, które dopiero zaczęło się tworzyć. Jednym z najbardziej nagrodzonych jakuckich filmów jest produkcja „Słońce nade mną nie zachodzi”, która zdobyła m.in. Nagrodę dla najlepszego filmu na Moskiewskim Festiwalu Filmowym w 2019 roku. Opowiada historię młodego Ałtana, który po kłótni z ojcem postanawia wyjechać na jakucką wyspę, aby tam spędzić samotny miesiąc w towarzystwie zwierząt, którymi ma się opiekować. Po przybyciu okazuje się, że na wyspie mieszka również starzec Bajban, który przed śmiercią ma jedno marzenie, spotkać się ze swoją córką.

Źródło: YouTube

Kino rosyjskie mimo rosnącej popularności, cały czas jest słabo dostępne dla polskiego widza. W listopadzie odbędzie się 14 edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w Warszawie. Festiwal nie ogranicza się tylko do stolicy. Co roku festiwal stara się zdobyć coraz to nowszych widzów, rozszerzając swoją działalność na inne polskie miasta.

Oficjalna strona festiwali „Sputnik nad Polską”

Zobacz: 5 filmowych historii o pokonywaniu trudności, które wydarzyły się naprawdę

Zofia Kwiatkowska

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x