Kategorie

Projekt ustawy budżetowej na rok 2021. Duży deficyt

Projekt ustawy budżetowej na rok 2021. Duży deficyt
Rząd musi przesłać projekt budżetu do Sejmu nie później niż na trzy miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego, fot. Pixabay

Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok wpłynął do Sejmu. Zakładany deficyt wynosi 82.3 mld złotych. Pomimo pandemii i związanych z nią ograniczeń założono wzrost PKB.

Zobacz: Prezes NIK kontra PiS

Projekt budżetu na przyszły rok

Rząd przyjął projekt budżetu na 2021 rok w poniedziałek. Do Sejmu projekt wpłynął w środę. Przewidywane dochody wynoszą 404,4 mld złotych, a wydatki – 486,7 mld. Nietrudno policzyć, że zaplanowany deficyt to 82,3 mld złotych. Pomimo pandemii rządzący dość optymistycznie założyli, że wzrost PKB, pomimo pandemii koronawirusa i towarzyszących jej obostrzeń, wyniesie 4%, a średnioroczna inflacja – 1,8%.

money
Utrzymano świadczenia w ramach programów Rodzina 500+ i Dobry Start, fot. Pixabay

Budżet dyktowany przez pandemię

Projekt budżetu z tak dużym deficytem został zaplanowany po to, by łagodzić skutki tegorocznej pandemii COVID-19. Koronawirus, obostrzenia i ograniczenia z nim związane, spowodował zwolnienie gospodarcze. Rząd przewidział w budżecie wydatki na inwestycje, które mają umożliwić powrót Polski na drogę wzrostu. Chce także utrzymać priorytetowe działania w zakresie polityki społecznej i gospodarczej.

Zobacz: Co dalej z Getin Noble Bank?

Konkretne liczby i sumy

Jednym z takich rządowych priorytetów jest program „Rodzina 500+”. W nowym roku ma on kosztować 41 mld złotych. Z kolei jednorazowe świadczenie w kwocie 300 zł dla każdego ucznia pod nazwą „Dobry start” to całkowity koszt 1,4 mld złotych. Przewidziano również zwiększenie środków na służbę zdrowia o 12,9 mld złotych w porównaniu z rokiem bieżącym. Do 2,2 proc. PKB wzrośnie finansowanie obronności. Co ciekawe, w budżecie środków unijnych też pojawił się już deficyt w wysokości 6,9 mld złotych.

zakupy
Zakładana średnioroczna inflacja wynosi 1,8%, fot. Pixabay

Krytyka projektu

Projekt budżetu mocno krytykuje wiele środowisk, między innymi zrzeszająca prywatnych polskich pracodawców Konfederacja Lewiatan. Zdaniem jej ekspertów rządy PiS zmarnowały szansę na obniżenie zadłużenia państwa w czasach dobrej koniunktury. Daje to niewielkie pole manewru w czasach obecnego, pogłębiającego się stale kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, a raczej ograniczeniami mającymi zapobiegać nowym zakażeniom. W związku z tym rządzący muszą ukrywać rzeczywiste zadłużenie państwa w tzw. funduszach celowych, czyli funduszach finansujących działania i inwestycje, których z jakichś powodów zdecydowano nie ujmować w projekcie budżetu. Według ekonomistów Lewiatana niezbędne są strategiczne decyzje w zakresie niezagospodarowanych przez Polskę nisz na globalnym rynku, zwiększenia popytu na krajowe dobra i usługi oraz wsparcia najbardziej przyszłościowych dziedzin kosztem tych nierentownych i schyłkowych.

Zobacz: Rząd po remoncie

Autor: Grzegorz Kocyba

Źródło: www.pap.pl / www.konfederacjalewiatan.pl

Grzegorz Kocyba

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x