Kategorie

Co dalej z ambasadami Polski i Litwy na Białorusi?

Co dalej z ambasadami Polski i Litwy na Białorusi?
pixabay.com

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi poinformował, że ambasadorowie tego kraju stacjonujący Polsce i w Litwie zostali wezwani do stawienia się w Mińsku. Powodem opuszczenia swoich placówek, mają być konsultacje. Dodatkowo placówki Polski i Litwy zostały wezwane do wycofania nadmiernej liczby dyplomatów.

Ograniczenia w ambasadach

Rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowało o zredukowaniu liczby pracowników do 18 w polskiej i 14 w litewskiej ambasadzie. Ma to odpowiadać liczebności białoruskich placówek w każdym z kraj. Placówki dyplomatyczne mają czas do zrealizowania żądań do 9 października. Zarówno władze polskie, jak i litewskie zapowiedziały, że nie zamierzają dokonać żadnych zmian w swoich ambasadach. Rzecznik białoruskiego MSZ zapowiedział również, że 5 października ambasador Białorusi w Polsce i na Litwie zostanie przyjęty w Ministerstwie, aby odbyć konsultacje. Zadeklarował również, że oba te kraje powinny zrobić to samo. Zapowiedziane konsultacje, to jedne z najpoważniejszych działań, które mogą podjąć służby dyplomatyczne.

Instagram: morawieckipl


Zobacz: Zamieszki na Białorusi podczas wyborów. Swietłana Cichanouska odpowiada.

Wspólne działania polskich i litewskich władz

Zarówno polskie, jak i litewskie władze potępiają działalność obecnych władz na Białorusi. 17 września podpisały wspólne oświadczenie, w którym deklarują swoje poparcie dla demokratycznych praktyk  tym kraju. Mateusz Morawiecki zapowiedział też pomoc gospodarczą, do której miał zachęcić również Radę Europejską. Premier Litwy stwierdził, że widzi w białoruskim społeczeństwie proeuropejskie, nieodwracalne zmiany. Białoruskie władze uważają te działania za „dekonstrukcyjne”.

Oświadczenie polskiego ambasadora na Białorusi
Twitter: @RauZbigniew


Zobacz: Kolejna porcja protestów w Białorusi

Protesty na Białorusi wciąż trwają.

Deklaracje polskiego i litewskiego szefa rządu wiążą się z protestami na Białorusi, które trwają od 9 sierpnia. Tego dnia zostały ogłoszone wyniki wyborów prezydenckich, w których według oficjalnych wyników wygrał Aleksandr Łukaszenka. Zarówno kontrkandydatka obecnie urzędującego prezydenta, społeczeństwo białoruskie oraz organizacje międzynarodowe uznały je za sfałszowane. Również na ostatnim szczycie Unii Europejskiej w Brukseli przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, jak i władz samej organizacji, nie uznało wyników wyborów Poinformował o tym w piątek premier Polski Mateusz Morawiecki.

Zobacz: Światowy gigant popiera białoruskiego prezydenta


Autor: Zofia Kwiatkowska
Źródło: onet.pl

Zofia Kwiatkowska

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x