Kategorie

Zmiany w rządzie po rekonstrukcji

Zmiany w rządzie po rekonstrukcji
pixabay.com

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Twittera przekazał opinii publicznej grafikę, która pokazuje jak bezie wyglądać zakres działalności rządu po jego rekonstrukcji. O zmianach poinformował we czwartek.

Zmiany w strukturze rządu

Jedną z większych zmian będzie wprowadzenie dwóch urzędów centralnych: Rządowe Centrum Sportu, który będzie podporządkowany Ministerstwu Kultury oraz Główny Urząd Morski, który będzie związany z Ministerstwem Infrastruktury. O tych zmianach Michał Dworczyk poinformował podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową. Przyznał również, że przekształcenie ministerstw zostały zaakceptowane również przez Solidarną Polskę oraz Porozumienie, które wraz z Prawem i Sprawiedliwością wchodzą w skład koalicji rządzącej, Zjednoczonej Prawicy.

Twitter: @michaldworczyk

Zobacz: Nowa umowa Zjednoczonej Prawicy

Nowi ministrowie

Premier Mateusz Morawiecki, podczas ogłaszania składu rządu po jego rekonstrukcji powiedział, że powołanie Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko wicepremiera będzie niezwykłym wzmocnieniem dla jego funkcjonowania. Do rządu wejdzie również Jarosław Gowin, który oprócz funkcji wicepremiera, obejmie również Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Na stanowisko Ministerstwa Rolnictwa stanie powołany Grzegorz Puda. Ministrem połączonych ze sobą ministerstw Nauki oraz Edukacji będzie Przemysław Czarnek. Również Michał Cieślak otrzymał nominację na funkcję ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Będzie odpowiedzialny za kontakt z samorządami.

Instagram: morawieckipl

Zobacz: Kaczyński wchodzi do rządu

Ministrowie, którzy odchodzą z rządu

Jadwiga Emilewicz straciła zarówno stanowiska wicepremiera jak i Ministra Rozwoju. Z posady został usunięty również Jan Krzysztof Ardanowski, dotychczasowy Minister Rolnictwa. W wyniku połączenia Ministerstwa sportu oraz Ministerstwa Kultury pracę straci również Danuta Dmowska-Andrzejuk. Podobnie sytuacja wygląda z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, które zostanie włączone w prace Ministerstwa Finansów. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która stała na jego czele, nie będzie już wchodzić w skład rządu. Również Marek Zagórski straci stanowisko, ponieważ resort Cyfryzacji, którym zarządzał wygaszono. Podobny los czeka Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które zostanie zlikwidowane po pięciu latach działalności. Tym samym Marek Gróbaczyk nie będzie pełnił dotychczasowej funkcji w odnowionym rządzie.

Zobacz: Wicepremier i minister odchodzi z Porozumienia

Oficjalna strona Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Autor: Zofia Kwiatkowska

Źródło: onet.pl

Zofia Kwiatkowska

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x