Kategorie

Prezydenci Trump, Macron i Putin wydali oświadczenie

Prezydenci Trump, Macron i Putin wydali oświadczenie
pixabay.com

W czwartek, 1 października prezydent USA Donald Trump, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz prezydent Rosji Władimir Putin wydali wspólne oświadczenie, w których wezwali Azerbejdżan, oraz Armenię o powstrzymanie działań zbrojnych.


Prezydenci apelują o zaprzestanie wzajemnych ataków

Trump, Macron oraz Putin wydali oświadczenie jako reprezentanci państw, które stoją na czele Grupy Mińskiej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W piśmie skrytykowali władze zarówno Armenii, jak i Azerbejdżanu, które wznowiły działania zbrojne na terenie Górskiego Karabachu. Złożyli również kondolencje rodzinom osób, które poległy w konflikcie, a także osobom, które w wyniku walk zostały zranione. Prezydenci wezwali również przedstawicieli państw do rozpoczęcia rozmów pokojowych zorganizowanych przez reprezentantów Grupy Mińskiej.

Donald Trump
pixabay.com

Zobacz: Wypadek Ukraińskiego samolotu wojskowego

Czym jest Grupa Mińska?

Grupa Mińska to organizacja założona w 1992 roku w ramach OBWE. Jej głównym celem jest zażegnanie sporu o Górski Karabach, który od lat stanowi przedmiot nieporozumień między Armenią i Azerbejdżanem. Kraje te w 1994 roku podpisały pakt o pokoju, jednak obie strony nie przestrzegają porozumienia. Ostatnie krwawe walki zakończyły się w 2016 roku. Do ponownego zerwania paktu doszło ostatnim tygodniu września, kiedy to ogłoszono stan wojny pomiędzy państwami.

Władimir Putin
pixabay.com

Zobacz: Kolejna porcja protestów w Białorusi

Konflikt zawieszony od 26 lat

Do pierwszych wymian ognia pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem doszło już w lipcu tego roku. Rozciągały się one na całej granicy Górskiego Karabachu, która liczy około 300 kilometrów. Już wtedy pojawiały się doniesienia o tym, że w najbliższym czasie może dość do eskalacji konfliktu. Walki toczą się o obszar Górskiego Karabachu, który oficjalnie znajduje się na terenie Azerbejdżanu. Jego populacja liczy około 150 tysięcy mieszkańców, w większości są to etniczni Ormianie. Po rozpadzie Związku Radzieckiego próbowali oni połączyć się z Armenią, na co władze Azerbejdżanu nie pozwoliły. W odpowiedzi na terenie Górskiemu Karabachu odbyło się referendum, w wyniku którego ogłosili się republiką, która do dziś nie jest uznawana w rozumieniu prawa międzynarodowego.

Zobacz: Światowy gigant popiera białoruskiego prezydenta

Zobacz, gdzie leży Górski Karabach!


Autor: Zofia Kwiatkowska
Źródło: tvn24.pl

Zofia Kwiatkowska

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x