Kategorie

Powrót stanu wyjątkowego!

Powrót stanu wyjątkowego!
Pixabay

Pandemia koronawirusa nie ustępuję, a znowu przybiera na sile. Po raz drugi w tym roku stan wyjątkowy wprowadza Słowacja.

Restrykcje i restrykcje

Jak wiadomo samo zwiększenie liczby zakażeń powinno skutkować zwiększenie ostrożności obywateli. W tym wypadku dodatkowo interweniuje państwo, wprowadzając na mocy ustawy dodatkowe restrykcje. Na razie stan wyjątkowy ma trwać 45 dni, z możliwością wydłużenia tego okresu. Maksymalnie taki stan może trwać dni dziewięćdziesiąt. Czego szczególnie trzeba będzie przestrzegać?

dystans społeczny, koronawirus, maseczki, pixabay
dystans społeczny, Pixabay

Zobacz: Antonio Banderas przezwyciężył koronawirusa!

Izolacja

Powrócić ma izolowanie klientów w lokalach, by każdy mógł zachować bezpieczną odległość (10m2 na jednego klienta). Same lokale będą czynne tylko od 6-22. W pozostałych godzinach możliwa będzie sprzedaż przez okienko. Także maseczki ochronne należy nosić nie tylko w budynkach, ale także poza nimi chyba, że dwumetrowy odstęp zostanie zachowany.

Zobacz: Kara za brak obsługi klienta bez maseczki

COVID-19, Pixabay, koronawirus, maseczki
COVID-19, Pixabay

50 osób

To tyle, ile łącznie będzie mogło przebywać na mszach świętych, wydarzeniach sportowych czy kulturalnych. Im mniej ,,organizatorów” (np. księży, sportowców, aktorów), tym więcej może być widzów. Ważne jednak, że zawsze ta liczba musi się zamknąć w pięciu dziesiątkach. Niektóre kluby sportowe protestują i żądają odszkodowań za mecze, które odbywać się będą bez kibiców.

Na szczęście granice nie zostają zamknięte, jedynie na Czechy, które również wprowadzają stan wyjątkowy, kraj patrzy bardziej ostrożnym okiem. Przybysze stamtąd muszą mieć negatywny test lub odbyć obowiązkową kwarantannę.

Zobacz: Rok 2020 zostanie w naszej pamięci na długo- co się działo?

Władza

Władza ze swojej strony zapowiada, że będzie przygotowany wykaz budynków, które będą mogły być przeznaczone ,,pod kwarantanne”, a media będą musiały zorganizować czas antenowy dla informowania obywateli o rozwoju pandemii. Nie wiadomo jaki będzie rozwój koronawirusa po czasie ograniczeń, ale na pewno obywatele Słowacji są zobowiązani literą prawa, by był jak najmniejszy.

koronawirus, pixabay
koronawirus, Pixabay

Źródła: tvn24.pl, rmf24.pl

Autor: Joanna Góraj

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x