Kategorie

Akcyza na produkty nowatorskie w branży tytoniowej

Akcyza na produkty nowatorskie w branży tytoniowej
Akcyza na nowatorskie wyroby tytoniowe - pixabay

Z dniem 1 października do Polski weszła akcyza na płyny do e-papierosów oraz na wkłady do podgrzewania. Wprowadzenie akcyzy było planowane od jakiegoś czasu. Jednak dawano czas nowym marką do ulokowania swojej firmy na rynku Polskim.

Najpierw czas na aklimatyzację i zachęcenie konsumenta, potem pandemia te czynniki opóźniły wprowadzenie akcyzy. Teraz kiedy nic nie stoi na przeszkodzie zaczynają się negatywne komentarze dla podwyżki. Choć póki co, ceny na lipidy do e-papierosów oraz wkłady do podgrzewaczy tytoniowych nie uległy zmianie, to nie podlega wątpliwości, że wkrótce produkty zdrożeją.

Zobacz też: Do Polski dotarł zabójczy narkotyk. Odebrał życie 11 osobom

Dlaczego do tego doszło?

Argumentacją dla wprowadzenia akcyzy ma być dbanie o zdrowy tryb życia. Niestety argument ten w branży tytoniowej jest słabo dobrany, ponieważ e-papierosy oraz podgrzewany tytoń jest zdrowszy od tradycyjnych papierosów. Na potwierdzenie tej tezy Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków po przeprowadzeniu badań na produktach IQOS wydała niepodważalny werdykt, że podgrzewane produkty są zdrowsze. Urządzenia do podgrzewania ograniczają produkcję szkodliwych chemikaliów, także ocena toksykologiczna wypadła lepiej niż w przypadku zwykłych papierosów. I chodź palenie zdrowe nie jest to wniosek nasuwa się sam. Z dwojga złego w tym przypadku lepsze są nowatorskie rozwiązania.

Eksperci medyczni zauważają, że jest zbyt wcześnie, aby uznać podgrzewacze tytoniu za bezpieczniejsze, a długoterminowe ryzyko medyczne związane z ich stosowaniem jest nadal nieznane. – przeczytamy na Money.pl

Zobacz też: Zmiany prawne od stycznia 2021 roku – oskładkowana umowa zlecenie, podatek od pracy, co jeszcze?

Natomiast badania na zdrowotność e-papierosów przeprowadzał w Polsce prof. Andrzej Sobczak w Zakładzie Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Badano osoby które zwykłe papierosy wymieniły na olejki do e-papierosów. U osób tych wystąpił spadek biomarkerów rakotwórczych. Szacuje się wstępnie że e-papierosy mogą być o 95% mniej toksyczne niż tradycyjne wyroby tytoniowe.

Zobacz też: INFORMACJANA TEMAT POTENCJALNYCH ZAGROŻEŃ ZWIĄZANYCHZE STOSOWANIEM ELEKTRONICZNYCH PAPIEROSÓW

Użytkownicy nowoczesnych urządzeń muszą przygotować się na zmiany. W tle pozostaje pytanie po jakim czasie pojawi się pomysł wycofania wkładów mentolowych oraz smakowych, których nie brakuje w przepadku e-papierosów. Z czasem na pewno przekonamy się czy wprowadzona akcyza zaniży spadek sprzedaży nowatorskich produktów.

Autor: Weronika Kuchciak

Źródło: Money.pl

Weronika Kuchciak

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x