Kategorie

5 filmów o prawdziwie nawiedzonych domach

5 filmów o prawdziwie nawiedzonych domach
The Haunting of Hill House źródło: Filmweb

Oto 5 domów, które były tak nawiedzone, że nakręcono o nich przerażające filmy. Nic tak nie zaspokaja apetytu miłośników kina grozy jak horror opierający się na mocnych faktach.

Jesień to czas premier filmów grozy. Krew w żyłach mrozi świadomość, że stoją gdzieś opuszczone domy, czekając na nowych mieszkańców, nowe ofiary.

Zobacz też: 5 amerykańskich gwiazd, które kiedyś były bezdomne

1. Winchester. Dom duchów. (2018)

Winchester, San Jose, Kalifornia źródło: amyscrypt.com

To film o rodzinie Winchester, która zbiła fortunę na produkcji słynnej broni. Sarah Winchester pogrąża się w żałobie po stracie męża oraz śmierci nowonarodzonego dziecka i zaczyna interesować się seansami spirytystycznymi. Zaczyna wierzyć, że rodzina jest przeklęta i nawiedzają ją duchy zabitych z karabinu Winchester. Sarah była przekonana, że tylko nieustanna rozbudowa domu zapewni jej życie i zadowoli niespokojne dusze. W efekcie dom Winchester jest jednym z najdziwniejszych posiadłości na świecie – posiada 160 pokoi, labirynty korytarzy, ślepe schody prowadzące do sufitu, czy drzwi wychodzące z piętra prosto na pewną śmierć. Posiadłość Winchester uważana jest za jedną z najbardziej nawiedzonych na świecie.

2. Obecność 2 (2016)

Enfield House, Anglia źródło: frightfind.com

Enfield house to najbardziej nawiedzony dom w Anglii. Samotna matka wraz z kilkorgiem dzieci zamieszkuje w domu komunalnym. Szybko okazuje się, że dom jest nawiedzony przez byłego mieszkańca. Zebrano wiele materiałów, zdjęć, czy nagrań rejestrujących zjawiska paranormalne, które skupiały się głównie na młodszej córce rodziny Hodgson – Janet. Wkrótce badacze zjawisk paranormalnych zorientowali się, że mają do czynienia nie tylko z rozgniewaną duszą byłego mieszkańca, ale i z bytem demonicznym, dlatego postanowiono wezwać małżeństwo Warrenów, słynnych demonologów. Do dziś rodzina Hodgson opowiada o wydarzeniach w Enfield House. W jednym z wywiadów Janet opisała film, jako całkiem wierne odwzorowanie tego, co przeżyła, i wyraziła wdzięczność za uszanowanie jej historii.

Zobacz też: Taylor Swift pobiła rekord Whitney Houston

3. Amitiville (2005) i Horror Amitiville (1979)

Dom przy Ocean Avenue 112 w Amityville źródło: wielkibuk.com

O koszmarze Amitiville powstało wiele ekranizacji, i do dziś jest to historia wciąż podejmowana na nowo. Małżeństwo Lutzów wraz z dziećmi wprowadziło się do domu naznaczonego potworną zbrodnią. Wydarzenia nawiedzonego domu opisał w bestselerze Jay Anson w książce ,,Amitiville horror”. To także sprawa, w której interweniowali Warrenowie i została uznana przez Lorraine Warren w jednym z wywiadów za najpotworniejszą sprawę, z jaką miała do czynienia. Mówiła o nim, jako o miejscu zła. Powiedziała, że nigdy nie weszłaby ponownie do tego domu, bo zniszczył życie jej i jej ukochanego męża Eda. ,,To potworne, straszliwe miejsce” – mówiła.

4. Obecność (2013)

Dom Perronów, Rhode Island źródło: filmdaily.co

Dom z ,,Obecności” to stara farma w Rhode Island, wybudowana już w XVIII wieku, na której w latach 70. zamieszkało małżeństwo Perron wraz z dziećmi. Stary dom na uboczu krył jednak mroczną tajemnicę, o której Perronowie nie mieli pojęcia. Nawiedzenie domu w Rhode Island było tak potworne, że widzowie nie chcieli uwierzyć, że wydarzyło się naprawdę. Rodzina Perron utrzymuje jednakże, że paranormalne zjawiska zostały opisane prawdziwie. Perronowie poprosili w końcu o pomoc demonologów Warrenów, i dowiedzieli się, że mieli do czynienia z czymś potworniejszym, niż myśleli. Lorraine Warren powiedziała, że nie wróci do prawdziwego domu z Rhode Island, bo obawia się, że coś wróciłoby z niego razem z nią. Aktor pierwszoplanowy Patrick Wilson, który grał rolę Eda, powiedział, że na planie filmowym miały miejsce zdarzenia paranormalne, a Vera Farmiga, grająca Lorraine, wspomniała, że podczas kręcenia produkcji coś ją prześladowało i nawiedzało jej własny dom. Carrolyn Perron, na której skupiały się zdarzenia paranormalne, utrzymywała, że podczas tworzenia filmu, coś znów próbowało ją dręczyć.

Zobacz też: Potwornie wyczekiwana produkcja Netflixa

5. Udręczeni (2009)

Southington, Connecticut źródło: maps.roadtrippers.com

Inaczej Nawiedzenie w Connecticut, to historia rodziny Skenederów, którzy w latach 80. wynajęli dom w Southington. Film wykorzystuje fakty, ale jest raczej luźnym na nie spojrzeniem, niż wiernym odwzorowaniem. Małżeństwo wraz z dziećmi dowiedziało się w końcu, że dom pełnił w przeszłości funkcję zakładu pogrzebowego, a ich najstarszy syn zaczął widzieć duchy zmarłych. Wkrótce Cała rodzina była prześladowana przez demony i skontaktowała się ze słynnymi Warrenami, a w domu odbyły się egzorcyzmy. Film nie należy do najambitniejszy produkcji, a prawdziwa historia wydaje się bardziej przerażająca.

Autor: Estera Szczutkowska

Estera Szczutkowska

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x