Kategorie

Uwięzione wieloryby walczą o przeżycie

Uwięzione wieloryby walczą o przeżycie
https://search.creativecommons.org/photos/bffa76a0-02a8-41fa-8df8-422f68c68224 270 waleni utknęło na mieliźnie u wybrzeży Tasmanii.

Australijska wyspa Tasmania to wyjątkowo piękny obszar przyrody, znany z licznych wysp, wysepek i przepięknych wybrzeży. To właśnie tam w okolicach miasteczka Macquarie Heads około 270 waleni utknęło w niewyjaśniony sposób na mieliźnie.

https://search.creativecommons.org/photos/cdea59c6-7d29-479c-af56-db8cdf2eee3e

Zobacz : Uwięzione walenie

Zobacz : Nowa kampania marki Eppram. Poszukują modelek!

Akcja ratunkowa

Walenie utknęły na mieliźnie, co było sporym zaskoczeniem dla mieszkańców Macquarie Heads. Niestety niektóre z ssaków okazały się martwe, aż około 25 z nich. We wtorek rozpocznie się akcja ratunkowa, by pomóc zagubionym wielorybom. Sprawie waleni przyglądają się naukowcy, którzy chcą nadzorować cały przebieg akcji ratunkowej na zachodnim wybrzeżu Tasmanii.

https://search.creativecommons.org/photos/7c1f549a-ef6f-4d96-8697-810e3756b490

Ssaki te to grindwale

Z wstępnych badań wynika, że zwierzęta, które utknęły na mieliźnie to grindwale należące do rodziny delfinowatych. Ssaki te są ogromne, dochodzą do siedmiu metrów długości a ich waga wynosi ok. trzech ton. Naturalnie ssaki te pływają na głębokich wodach. Z informacji australijskich naukowców wynika, że z początku na mieliźnie znalazło się ok. 70 waleni. Ich liczba zaczęła wzrastać do 270 sztuk. Podobna sytuacja miała miejsce ok.10 lat temu, gdzie ssaki osiadły na mieliźnie.

Zobacz: Walenie u wybrzeży Tasmanii

Jaki czynnik spowodował tę sytuację?

https://search.creativecommons.org/photos/42a85b17-c127-4266-bd9c-e8cc96196174


Ssaki te zwykle przemieszczają się w grupach. Jak na razie nie ustalono przyczyny, dlaczego wieloryby osiadły na mieliźnie. Walenie płyną za przywódcą stada. Reasumując Naukowiec Olaf Meyneck mówi wprost:” Silne więzi w ich grupach społecznych często powodują, że wszystkie zwierzęta wpływają na mieliznę.”

Zobacz : Nowa „Mulan”

Autor: Agata Geronin

Źródło: PAP

Agata Geronin

POWIĄZANE POSTY

One thought on “Uwięzione wieloryby walczą o przeżycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x