Kategorie

Wartości jakie przekazują nam bajki

Wartości jakie przekazują nam bajki
Bajki / pixabay.com

Bajki to źródło wiedzy dla tych najmłodszych, chociaż i ci starsi mogliby co nieco się nauczyć. Dzięki bajkom kształtujemy swój charakter i naśladujemy zachowania w nich pokazane. Na końcu każdej bajki zobaczyć możemy wartościowy morał, który warto przekazywać dzieciom.

Zaufaj swojemu instynktowi, bądź miły i słuchaj swojego serca

Charakter, który posiadamy, jest naszą bronią. Posługujemy się nią, walcząc z codziennymi rozterkami. Nie oznacza to jednak, że trzeba być silnym i bezwzględnym. Wręcz przeciwnie, poczciwość to najsilniejsza z broni. Postacie w bajkach dzielą się na te złe i te dobre. Kto kończy zawsze zwycięsko? W każdej bajce z morałem dobro zwycięża. To odzwierciedlenie życia, w którym dobre uczynki są w końcu nagradzane, chociaż czasami trzeba na nagrodę trochę poczekać.

Bohaterowie mają wszystkie kształty i rozmiary

Nie trzeba być umięśnionym osiłkiem, by stać się bohaterem. W bajkach bohaterzy są malutcy, ogromni, filigranowi lub potężni. Nie ma zasady. Bohaterem nie trzeba być, używając jedynie swojej fizycznej siły. Czasem warto użyć siły rozumu lub serca. Bohaterem można nazwać kogoś o czystych intencjach. Czasem jesteśmy wystawiani na pokusy, ale bajki pokazują nam, że warto dawać coś od siebie, a nie tylko brać. Być może  kiedyś staniecie się czyimś bohaterem przez okazaną dobroć.

Zobacz: Największe sekty świata

Łatwiejsza droga nie zawsze jest najlepsza

Jeśli jesteś cierpliwy, planujesz z wyprzedzeniem i ciężko pracujesz, twoje wysiłki zostaną nagrodzone. Tak jak w „Trzech małych świnkach”, kiedy dwie zbudowały konstrukcje, które można by nazwać domami, ale ich brak wysiłku oznaczał, że ich domy były nieskuteczne w ochronieniu ich przed wilkiem. Tylko ostatnia świnka, która zbudowała swój dom z cegły, pozwoliła wszystkim trzem uniknąć katastrofy. Morał więc brzmi: nie idźcie na skróty!

Trzy świnki
Trzy świnki / instagram.com / @memy_na_raz_

Zobacz: Niezwykła moc aromaterapii!

Nie bądź chciwy – to tylko przysporzy Ci kłopotów

W opowieści braci Grimm „Złota rybka” autorzy pokazują, że nie warto być chciwym. Rybak podczas połowów wyłowuje magiczną rybkę. Ma ona spełnić jego życzenia, jednak rybak decyduje się ją wypuścić. Żona rybaka nie zgadza się na taki obrót sprawy i nakazuje mężowi regularnie wracać do rybki, pragnąc zwiększyć stopień bogactwa i władzy. Mężczyzna błaga żonę, aby była szczęśliwa z tego, co mają, ale ona nie czuje się usatysfakcjonowana. Na końcu magiczna rybka zabiera wszystko, co podarowała rybakowi i jego chciwej żonie. Ponownie zostali bez niczego, zamiast cieszyć się z drobnych rzeczy, które mogłyby im pomoc. Nie bądźmy chciwi i cieszmy się z drobnych rzeczy, które naprawdę mogą dać nam szczęście.

Autor: Magdalena Polańska

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x