Kategorie

Techniki radzenia sobie ze stresem- praca z ciałem i umysłem

Techniki radzenia sobie ze stresem- praca z ciałem i umysłem
Wykreślmy stres z naszego życia/ pexels

Każdego dnia musimy mierzyć się ze stresującymi sytuacjami. Żyjemy w biegu, nie wysypiamy się. Dodatkowo, jesteśmy często przepracowani. Ważne by wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem. W tym artykule, przedstawię kilka prostych technik.

Zobacz: Dlaczego warto ograniczać konsumpcję mięsa?

Stres długotrwały czy krótkotrwały?

Na początek, warto się zastanowić, co powoduje nasz stres. Jeżeli występuje on codziennie, z powodu określonego czynniku, to warto ten czynnik wyeliminować. Jeżeli wchodząc do naszego miejsca pracy, zaczyna nam być gorąco i mamy płytki oddech, to nie jest dla nas zdrowe. Nasz organizm codziennie zużywa bardzo dużo energii, żeby,, przetrwać” do wieczora. To może prowadzić do występowania chorób serca, nadciśnienia czy nerwicy. Jeżeli stresujemy się przy każdej wizycie teściowej, być może należy z nią o tym porozmawiać. Wyjaśnić jej, że to co robi, lub sama jej obecność wpływa na nas negatywnie. Zawsze jest szansa, że taka osoba zdecyduje się coś zmienić w swoim zachowaniu. Jeżeli nie, to możemy z czystym sumieniem więcej jej nie zapraszać ani nie odwiedzać ;).

zobacz: Jesienna chandra- jak przeciwdziałać?

Zbyt dużo informacji/ pexels

Techniki radzenia sobie ze stresem

Jeżeli na co dzień jesteśmy spokojni, ale czasami zdarzają się sytuacje, które wywołują stres. Dobrze wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

– Medytacja

Zaczynając od najprostszych technik oddechowych, po medytację z intencją i mantrami- wszystko to, będzie dla nas dobre. Medytacja pozwala nam się wyciszyć, uspokoić bieg myśli. Na 10-20 minut, odcinamy się od świata zewnętrznego, by poukładać wszystko w naszej głowie. Na Youtubie, znajdziecie dużo medytacji uspokajających czy pozwalających się wyciszyć.

– Oddychanie

To wydaje się być bardzo banalne, bo przecież oddychamy cały czas. Chodzi jednak o oddychanie świadome, kiedy skupiamy się na oddechu i kontrolujemy go. Głębokie, powolne oddychanie przez 10 minut, pozwala nam się odprężyć. To takie samo uczucie,  jak po wypiciu herbatki uspokajającej, albo (dla niektórych), zapalenie papierosa. Spróbujcie oddychać głęboko, z zamkniętymi oczami przez parę minut, a zobaczycie jak dzieją się cuda w waszym ciele.

– Praca z ciałem; joga, taniec, bieganie

Do tej kategorii zalicza się wszystko, co wiąże się z ruchem. Kiedy jesteśmy w stresie, nie możemy spokojnie siedzieć ani skupić się na jednej rzeczy. Nasze ciało chce wyskoczyć samo z siebie. Pozwólmy mu na to! Czasami stresujemy się przed wyjściem z domu, bo czeka na nas wielki test lub rozmowa o pracę. Najlepiej wtedy włączyć naszą ulubioną piosenkę i po prostu tańczyć. Wytańczmy to co czujemy. Nie musi być ładnie, nikt nas nie ocenia. Po prostu skaczmy, obracajmy się, aż poczujemy się bardziej spokojni. Można również iść pobiegać, nawet na 15 minut. Jeżeli ktoś woli bardziej spokojny sport, który również potrafi ,,dać nam w kość”, to warto poćwiczyć jogę. W internecie znajdziemy uspokajającą, ale również energetyczną.

– Śpiewanie

Śpiewanie pozwala nam wyrazić wiele rzeczy, uczuć, które w sobie tłumimy. Wybierzmy piosenkę, którą lubimy. Taką, która wywołuje w nas miłe wspomnienia. Możemy również krzyczeć, jeżeli mamy na to warunki. To pozwala nam uwolnić się od wielu złych emocji, gniewu, złości.

zobacz: Azjatyckie książki warte uwagi!

Śpiewać każdy może!/ pexels

Jeżeli to nie pomoże, jest jeszcze kilka innych, sprawdzonych sposobów

Śmiech

Oczywiście prawdą jest, że śmiech to zdrowie. Nie jest to tylko utarty schemat, który powtarzamy, ale fakt. Śmiejąc się, nas oddech się pogłębia a my uwalniamy do organizmu nasze kochane endorfiny. Badania dowodzą, że poziom hormonów szczęścia u osób, które przyszły obejrzeć komedię, wzrasta już w momencie wejścia do kina.

Przytulanie

Przytulanie natomiast, uwalnia w naszym organizmie inny hormon- oksytocyna. Ten sam hormon, pojawia się u kobiety podczas porodu. Ma on za zadanie, wytworzyć więź między nią a dzieckiem. Przytulając się, dajemy znać naszemu organizmowi, że wszystko będzie w porządku, że nie jesteśmy sami.

– Przebywanie z naturą

Natura jest najlepszym ,,wyciskaczem”. Zapach drzew i kwiatów, wpływa bardzo pozytywnie na nasz mózg. Pozwala nam się zrelaksować i odpocząć. W parkach i lasach, jest również dużo ciszej niż w centrum miasta. Możemy wsuchac się z śpiew ptaków, odgłosy zwierząt lub po prostu w ciszę. Wszystko to jest dla nas bardzo kojące.

– Przebywanie ze zwierzętami

Jeśli macie w domu zwierzaka, przytulajcie do jak najczęściej. On będzie szczęśliwy, a Wy pozbędziecie się stresu. Zwierzęta wyzwalają w nas wiele miłych, ciepłych, przyjemnych emocji. Jeżeli nie możecie pozwolić sobie na zwierzę domowe, warto być wolontariuszem w schroniskach lub fundacjach. Wtedy nie tylko pomagacie sobie, poprzez zwiększanie empatii i szerzenie miłości, ale również zwierzętom. One na pewno będą Wam za to dużo bardziej wdzięczne, niż możecie sobie wyobrazić 😉

Spokój/ pexels

Autor: Ewa Drzymalska

Źródło: autorski

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x