Kategorie

Przyroda warunkuje rozwój dzieci?

Przyroda warunkuje rozwój dzieci?
Jaki wpływ może mieć przyroda na rozwój dzieci? Pixabay

Belgijscy naukowcy przeprowadzili zaskakujące badania, w których porównano IQ dzieci z obecnością zieleni wokół nich. Okazuje się, że przyroda może mieć wpływ na rozwój dzieci.

Zobacz: Plastiku w oceanach jest znacznie więcej!

Przyroda a inteligencja i rozwój dzieci. Pixabay
Przyroda a inteligencja i rozwój dzieci. Pixabay

Przyroda zwiększa IQ?

Badania zostały oparte na liczbie 620 dzieci w przedziale wiekowym od 10 do 15 lat. Okazało się, że obecność roślin zielonych w bliskim sąsiedztwie ich domów ma znaczący wpływ na ich poziom inteligencji. IQ może wahać się nawet o 2,6 punktów w zależności od tego, jak blisko znajdują się tereny zielone. Jednak wpływ przyrody jest zauważalny tylko w miastach, a na wsiach i terenach podmiejskich nie widać żadnych różnic w ilorazie inteligencji dzieci. Badacze prowadzący badania wysnuli hipotezę, że może tak być przez równy dostęp do przyrody tych dzieci. Natomiast w miastach zieleń wpływa korzystniej na dzieci i różnice są bardziej zauważalne. Na obszarach bogatych w zieleń IQ wszystkich dzieci wynosiło ponad 80 punktów. Jednak tam, gdzie roślinność była znacznie bardziej uboga, zdarzały się dzieci z wynikiem poniżej 80 punktów. Co dokładnie wpływa na te rozbieżności?

Zobacz: Odnaleziono miejsce z najczystszym powietrzem na naszej planecie

Dzieci i przyroda warunkująca ich rozwój. Pixabay
Dzieci i przyroda warunkująca ich rozwój. Pixabay

Przyroda ma wpływ na rozwój?

Rozbieżności, które pojawiły się w badaniach belgijskich naukowców, mogą mieć jedną prostą przyczynę. Tereny zielone dają dzieciom w miastach więcej miejsca do swobodnej zabawy, a to przecież ona jest kluczem w rozwoju. Często słyszymy takie sformułowania jak „nauka przez zabawę”, a teraz można to połączyć z naukowymi faktami. Obecność przyrody i częste patrzenie na zieleń wpływa stymulująco na koncentrację oraz zapamiętywanie. Oznacza to, że dzieci częściej obcujące z przyrodą mogą uczyć się bardziej efektywnie. Naukowcy jednak podkreślają, że prawdopodobnie dodatkowym czynnikiem nie jest czystość powietrza. Przyroda znowu nas zaskakuje swoim pozytywnym wpływem.

Zobacz: Książka roku dla dzieci!

Autorka: Aleksandra Osika

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x