Kategorie

Teleporada to nie jedyna forma udzielania pomocy pacjentom! Lekarz zobowiązany jest do wykonywania porad w gabinecie!

Teleporada to nie jedyna forma udzielania pomocy pacjentom! Lekarz zobowiązany jest do wykonywania porad w gabinecie!
Teleporada to nie jedyna forma udzielania pomocy pacjentom! Pixabay

Koronawirus spowodował, że wszelkie wizyty u lekarza stanęły pod znakiem zapytania. Zostaliśmy skazani na telefony i teleporady. Większość nie przychodziła do przychodni, by osobiście spotkać się z lekarzem, bo jak twierdzili, nie było im wolno. Jak się okazuje teleporada to nie jedyna forma udzielania wsparcia pacjentom.

Pacjenci się skarżą!

Na Podkarpaciu zaczęło dochodzić do licznych skarg pacjentów. Ci bulwersowali się przede wszystkim dlatego, że ni mogli skorzystać z bezpośredniej wizyty u lekarza. Jedyna formą pomocy jaką im udzielano, był teleporady. Skarg pojawiło się tak dużo, że sprawą musiał zając się Rzecznik Praw Pacjenta.

Zobacz: Lekarze ostrzegają przed chorobą atakującą dzieci

Jednak sytuacja na Podkarpaciu nie jest jedyną. Wielu pacjentów nie może skorzystać z wizyty w przychodni i spotkać się twarzą w twarz z lekarzem. Mówi się, że tak robić nie wolno ze względu na zagrożenie zarażeniem się koronawirusem. Jedyną możliwością jest teleporada. Jak się jednak okazuje nie jest ona jedyna formą udzielania wsparcia pacjentom.

Zmiany po koronawirusie

Wybuch epidemii koronawirusa spowodował, że wizyty u lekarza zaczęły być możliwe tylko zdalnie, czyli przez telefon. Telefonicznie były udzielane im porady, wypisywane skierowania. Pacjenci nie mogli spotkać się z lekarzem twarzą w twarz, a jak się okazuje… mogliby.

Zobacz: Kiedy dostaniemy się do lekarza? Dane załamują!

Nie tylko pacjenci zmienili sposób korzystania z przychodni. Również personel został szybko przystosowany do nowego trybu przyjmowania pacjentów. Zaczęto rejestrować pacjentów przez telefon, udzielano im teleporad. Również zdalnie wypisywano recepty, skierowania, zwolnienia itp. Ale czy całkowita praca zdalna jest w tym wypadku legalna?

Przyjmowanie w gabinecie powinno się odbywać?

Według konsultanta wojewódzkiego w Szczecinie tak. Twierdzi on, że telporada nie powinna być jedyną opcją przyjmowania pacjentów. Jak wyznał jest to oczywiście wygodniejsze i szybsze, ale nie może zastępować wizyt w gabinecie. Wizyty osobiste powinny się odbywać w przypadku, gdzie chory ma takie schorzenia i jest w takim stanie, że musi spotkać się z lekarzem osobiście, a nie rozmawiać z nim przez telefon.

Zobacz: Twój własny organizm z tobą walczy?Alergie i ich objawy.

Ponadto wielu pacjentów wymaga stałej opieki lekarskiej, dlatego lekarze zobowiązani są także do wizyt domowych, aby być w kontakcie z chorym.

Każda forma leczenia jest zatem uzależniona od sytuacji. Jeśli choroba pacjenta nie wymaga nagłej konsultacji lekarskiej to jak najbardziej może on skorzystać z teleporady. Jednak jeśli jego stan zdrowia jest poważny lub wymaga stałego kontaktu z lekarzem to ten musi przyjąć go w gabinecie lub zorganizować wizytę domową.

Za nie przyjęcie pacjenta będą kary

Zbyt wiele skarg, które wpływały z różnych instytucji spowodowały, że postanowiono nakładać kary za udzielanie tylko teleporad.

Zobacz: Polska gotowa na drugą falę koronawirusa? Przychodnie mogą pękać w szwach

Jeśli lekarz odmówi przyjęcia pacjenta w gabinecie może spotkać go wysoka kara. Jak informuje Marek Twardowski:

Przestrzegam wszystkich przed zdecydowanymi odmowami przyjęć w gabinetach – może to się skończyć dużymi karami ze strony NFZ i retorsjami ze strony Rzecznika Praw Pacjenta (takie retorsje są niezwykle kosztowne – kary, zgodnie z obowiązującym prawem mogą być bardzo wysokie). Obecnie obowiązujące prawo nie daje nam możliwości udzielania wyłącznie teleporad

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x