Kategorie

Perfekcjonizm – nadal przydatny, czy już niebezpieczny?

Perfekcjonizm –  nadal przydatny, czy już niebezpieczny?
Perfekcjonizm. Ręczne koszenie trawy. Pixabay

Wiele osób ma problemy z perfekcjonizmem. Nie wszyscy, jednak zdają sobie sprawę z tego, że może on być groźny dla zdrowia psychicznego. Z artykułu dowiemy się, w którym miejscu należy się zastanowić, czy nie działa niszcząco na nasze życie.

Zobacz: Chorzy psychicznie i ich opiekunowie – dobro przede wszystkim!

Kiedy, ktoś mówi: „Jeszcze troszkę poprawię”, „Jeszcze nie jest prosto” albo „Jeszcze nie skończyłem”. Uwaga! Prawdopodobnie mamy do czynienia z perfekcjonistą! Wszystkie stwierdzenia zawierają w sobie zagadkowe pojęcie „jeszcze”. Słowo nie precyzuje, ile dokładnie potrzeba czasu na zrealizowanie zadania. Nie informuje nas także, o liczbie działań niezbędnych do wykonania pracy. Termin „jeszcze” wydaje się wskazywać nieskończoność…

Na, ile mamy problem?

Na tym polega cały problem osób nazywanych perfekcjonistami. Ludzie różnią się, jednak stopniem zaawansowania swojej „przypadłości”. W niektórych przypadkach nazywać ją będziemy słabostką w innych chorobą. Wszystko zależy od tego, czy perfekcjonizm jest lekko męczący, ale ogólnie przydatny, czy zupełnie dezorganizuje życie i powoduje zaniechanie działań.

Zobacz: Harry i Meghan mają wiele problemów

Negatywne myślenie i jego skutki

Rezygnacja z drogi, którą się obrało może wynikać stąd, że czujemy się ciągle nie dość dobrzy. Porównujemy się z własnymi wyobrażeniami o sobie samych. W swoich myślach jesteśmy ideałami, w rzeczywistości niekoniecznie… Dlatego nie warto działać, bo nigdy nie osiągniemy sukcesu, jakiego oczekujemy.

Z innymi również można się porównywać. Jeśli nie udało nam się wypaść ze wszystkich najlepiej, bardzo z tego powodu cierpimy. Żadne miejsce oprócz pierwszego nie jest zadowalające. Jednak czasem zdarza się tak, że jesteśmy najlepsi, ale w słabej grupie. To na pewno nie przyniesie satysfakcji, bo pochwały „dostajemy za nic”, oczywiście we własnym mniemaniu. Ale, gdybyśmy znaleźli się w dobrej grupie, choćby na końcu, również bylibyśmy niezadowoleni. W takiej sytuacji powtarzamy sobie: „Nie warto działać, przecież jest tylu lepszych ode mnie, tylko się ośmieszam”.

Wszystkie wymienione wyżej myśli wywołują poważne skutki w psychice, a także zachowaniu. Obniżone poczucie własnych dokonań powoduje coraz większe wycofanie się z życia i stany depresyjne. Taki etap nazywamy już chorobą i trzeba ją leczyć psychoterapią.

Zobacz: Psychoterapia. Dla kogo?

Ale nie jest, aż tak źle!

W lekkiej postaci perfekcjonizmu nie mamy się, czego obawiać. Być może przez otoczenie jesteśmy postrzegani, jako osoby ekscentryczne. Jednak w szkole lub pracy osiągamy najlepsze wyniki. Pedanci (tak również określa się perfekcjonistów) uważani są za osoby odpowiedzialne, solidne i zaangażowane. Nauczyciele w szkole lub szefowie w pracy powierzają im trudne zadania, często otrzymują rolę lidera kirującego zespołem i różnymi projektami.

Autor: Agnieszka Zawadzka

Tekst własny

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x