Kategorie

Zabawa – kochają ją dzieci, dorośli też. Pomysły na wspólną zabawę z dzieckiem.

Zabawa – kochają ją dzieci, dorośli też. Pomysły na wspólną zabawę z dzieckiem.
Zabawa z dziećmi, Pixabay

Dorośli są mistrzami w wymyślaniu zajęć dla dzieci, które się nudzą. I chwała im za to! To dobry wzór do naśladowania dla małych ludzi. Bywają dni wyzbyte pomysłów. Zachęcamy do skorzystania z tych porad!

Dzieci chętnie się ruszają, 
Pixabay
Dzieci chętnie się ruszają

Ruch to zdrowie

Zaczniemy od zajęć ruchomy. Są to proste ćwiczenia, które angażują większość mięśni w ludzkim ciele. Dziecko ma niespożyte pokłady energii, dlatego radzimy zmieniać się rolą z partnerem, bądź zadbać właściwie o własną kondycję.

1. Zabawa w ganianego, bądź berka.

Wychodzimy na pole i… biegamy. Wcześniej należy klepnąć ramię kompana. Wtedy wiadomo, że to właśnie on goni – czyli biega za resztą bawiących się osób. Jego celem jest klepnięcie innej osoby, po to, żeby sam mógł rzucić się w ucieczkę. I tak do utraty tchu… tak naprawdę w tej zabawie wygranych nie ma. Oczywiście, dopuszczalne jest naznaczenie wygranego, nikt temu nie broni. Jednak z doświadczenia wynika, że na takie banały brakuje zwyczajnie sił.
W przypadku braku miejsca na dworze – poustawiać meble tak, by móc gonić się dookoła. Najlepiej stołu.

2. Jak ruchome to dwór… bierzemy piłkę i gramy w nogę/kosza/siatkę co kto lubi!

3. Opcja, gdzie dorosły wciela się w rolę instruktora. Stajemy naprzeciw dziecka, gwiżdżemy, po czym pokazujemy, jak skakać po pajacykowemu. Dziecko powinno naśladować te ruchy. Tempo i ilość powtórzeń zależą od stanu zdrowia dziecka. A o tym wiecie najlepiej Wy – rodzice, czy opiekunowie.

Nuda i kwarantanna nie muszą iść w parze!

Cisza jest dla ucha tym, czym miód jest dla misia.

Błogość. Tak, czasami potrzeba ciszy i nic nie jest w stanie jej zastąpić. Jest po prostu nie-do-podrobienia. W sytuacjach marzeń o spokoju działamy w ten sposób:

zwołujemy zgromadzenie – niestety, minimalna liczba do gry, to dwie osoby, to warto wspomnieć. Ale! Wszelkie misie i lalki też są brane pod uwagę – by pousadzać ich członków obok siebie, w okręgu. Wybierzmy jedną osobę i jej na ucho przekażmy zdanie. Niech będzie krótkie. Zobaczymy, jak urośnie. Bo ta osoba przekazuje je osobie na lewo i tak w kółko. Psst! Mówimy na ucho. Zabawa tylko w warunkach ciszy!

Odkrywamy talenty

Tak naprawdę to nie my, tylko dzieci odkrywają te zdolności. Niezwykle ważną rolę pełnimy, owszem. Jako dorośli. To właśnie my, zapewniamy kartki papieru, kredki, farbki, plastelinę – w przypadku talentu plastycznego. Instrumenty muzyczne: organki, dzwonki, flet, gitarę czy bębny – to muzyczne zdolności. Wokalne angażujemy poprzez śpiewanie – również w duecie. A pro po muzyki: podkład muzyczny i parkiet – to dla tych tanecznych.

Multi-zadaniowość

Metody dobrze znane

To krótkie przypomnienie. Wielu z Was o tych zabawach i grach doskonale wie. Bywa, że pamięć płata figle. Zapominamy o „fajnych” rzeczach. Dlatego powstał ten artykuł. Życzymy wszystkim miłej zabawy!

Jakie czeka nas lato w tym roku? Będziecie zaskoczeni!

Autor: Agnieszka Garbicz

Tekst własny

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Czytaj wiecej x