Kategorie

Święcenie pokarmów – jak zrobić to samemu?

Święcenie pokarmów – jak zrobić to samemu?
Święcenie pokarmów w domu. Pixabay

Tegoroczna Wielkanoc będzie inna niż poprzednie. Spędzimy ją w gronie najbliższych, uczestnictwo w nabożeństwach dostępne jest jedynie dzięki transmisjom online. Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę przygotowujemy koszyczki z pokarmem. Podpowiemy Wam i rozwiejemy wszelkie wątpliwości jak samodzielnie je poświęcić.

Tegoroczne Święta nie będą tradycyjne jeśli chodzi o święcenie pokarmów. Jak nigdy wcześniej musimy zrobić to samodzielnie w domu. Biskupi wydali specjalne zalecenia jak należy to uczynić. Święceniem pokarmów powinna zająć się głowa rodziny. Woda święcona nie jest w tym przypadku niezbędna. Należy przygotować świece i Pismo Święte.

Zobacz: Skąd pochodzi tradycja święcenia pokarmów?

Jak powinno wyglądać święcenie pokarmu?

Święcenie koszyczków z pokarmem wykonać można w sobotę lub w niedzielę rano. Głowa rodziny powinna zapalić świecę wypowiadając słowa: „Chrystus zmartwychwstał. Alleluja”. Uczestniczący odpowiadają: „Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja”. Jedna z osób odczytuje fragment Pisma Świętego 1 Tes 5, 16-18 lub Mt 6, 31ab. 32b-33. Następnie należy odmówić modlitwę Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo oraz Wierzę w Boga. Na koniec osoba prowadząca mówi: ” Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i tak jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, tak Ty przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków”. Wszyscy odpowiadają „Amen”.

Zobacz: Święta w cieniu koronawirusa

W te Święta nie możemy odwiedzać najbliższych czy uczestniczyć we Mszy Świętej w kościele. Mimo to postarajmy się zachować wszelkie inne tradycje, choćby tą z przygotowaniem koszyczka i umieszczeniu w nim wszystkich świątecznych symboli. Spędźmy ten czas z najbliższymi i cieszmy się ich obecnością.

Autor: Karolina Słowińska

Źródło: shareinfo.pl

Katarzyna Krzywdzińska

Sprzeczność w zgodzie i harmonia w chaosie 💥 Królowa Paprotka 💚 Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, licencjat dziennikarstwa i nowych mediów. Pedantka z zamiłowania. Wielbicielka zwierząt i czerwonego wina.

POWIĄZANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj wiecej x